A pénzügyi rendszer gyökeres átalakítása nélkül nem maradhat fenntartható pályán a kínai gazdaság növekedése – állapítja meg legfrissebb jelentésében a Világbank. Átható reformok nélkül ugyanis a mostani, olcsó ipari termelésen alapuló, valamint az állami nagyberuházások által vezérelt hét százalék körüli GDP-bővülésben törés következik be.
Ennek elkerülése érdekében a világ második legnagyobb gazdaságában a fogyasztásra és a szolgáltatások fejlesztésére kellene helyezni a hangsúlyt. A Világkereskedelmi Szervezethez (WTO) történt 2012-es csatlakozás előnyeit már kiélvezték a kínaiak, most azon van a sor, hogy a mindent átszövő, jobbára pazarló beruházásokat magas kamattal finanszírozó, gyengén szabályozott árnyékbankrendszer ténykedését ésszerűbbé tegyék.
Jason Lee / Reuters |
Az állami bankrendszer jelenlegi formájában képtelen a gazdasági termelést elősegítő vállalati hitelezést teljes körűen felvállalni, a pénzosztó másodpiac éppen ebből profitál, nem igazán mérlegelve a kölcsönkihelyezések valós kockázatait. Az állam is rosszul sáfárkodik a forrásaival – állapítják meg a Világbank közgazdászai, rámutatva, hogy gyakorlatilag központi döntésekkel határozzák meg, kik kaphatnak hitelt. Ehhez Pekingnek minden eszköz a rendelkezésére áll, hiszen a kereskedelmi bankok kétharmada a kezében van, s a mérlegfőösszeget tekintve 95 százalékos az állami túlsúly.