– hiszen ha egyszer is kiadjuk ezeket, lényegében azonnal csináltathatjuk is az új kártyát, a pénzünk ugyanis már nem lesz biztonságban. Ha nem biztonságos oldalon vásárolunk – mondjuk egy klónozott, azaz az eredetihez megszólalásig hasonlító felületen lelopják a kártyaadatainkat – akkor valószínűleg csak akkor jövünk rá a csalásra, ha már költeni kezdték a pénzünket.
Meglepetések persze korántsem csak a neten érhetik a vásárlót. A nagybevásárlás előtt még jól megtankolná a kocsit az önkiszolgáló kútnál? Lehet, hogy utóbb üres kosárral kell majd kikullognia a hipermarketből. Az önkiszolgáló kutaknál a tankolás előtt kell fizetni, vagyis ha például a kártyánkról levonnak 15 ezer forintot, ennek megfelelő mennyiségű üzemanyag kerül a tankba. Igen ám, de
a rendszer sokszor kétszer számolja el a vásárlást.
A tankolás előtt a rendszer zárolja a beütött összeget, 15 ezer forintot. Maga a tankolás végül csak 14 700 forint, amelyet vásárlás címén levonnak a számláról. A zárolt összeg pár nap múlva felszabadul, vagyis azt nem költi, nem veszi el senki. Csak éppen a tankolás utáni vásárláskor kerülhetünk kellemetlen helyzetbe, ha a számlán lévő 35 ezer forintból 14 700-at levonnak, 15 ezret pedig zárolnak. Megoldást jelenthet, ha hitelkártyával tankolunk, hiszen ott nem oszt nem szoroz a zárolás – persze amennyiben van még keret a vásárlásra.
|
Aki kellően tájékozott, azt csak a karácsonyfa alatt éri majd meglepetés Kallus György |
Bankkártyahasználatnál külföldön is érdemes résen lenni. Ki lehet ugyanis fizetni feleslegesen jelentős összegeket extra szolgáltatásokért. Vásárláskor a terminál felajánlja a választás lehetőségét, hogy
euróban vagy forintban számoljon-e el a bank.
Ha eurós a tranzakció, akkor nem az adott napon érvényes árfolyamon történik meg a vásárlás, hanem amikor könyvelik a tranzakciót, vagyis másnap, illetve a következő munkanapon. Vagyis a vásárló árfolyamkockázatot fut – ha gyengül a forint, bukik, ha erősödik, akkor nyer ezen a pár napon. Ezt a kockázatot le lehet nullázni, ha az ember forintban fizet. Valójában ez is eurós fizetés lesz, de itt az elszámoló bank garantál egy árfolyamot, átvállalva a kockázatot. Érdemes végiggondolni, megéri-e ez vagy sem. A bank által garantált árfolyam ugyanis biztosan rosszabb lesz, mint az aktuális.
– A bankok azonban eltérő fix árfolyamot kínálnak fel. Lehet, hogy megéri, így legalább pont annyit fizetünk, amennyi a vásárláskor a nyugtán szerepel – mondta Homa Péter bankkártyaszakértő. Sok bank nem nyerészkedik ezen, előfordul azonban igen rossz ajánlat is. Volt példa arra, hogy 315 forintos euróárfolyam mellett a bank 360 forintos árfolyamot ajánlott. Ezt nem szabad elfogadni, hiszen amióta euró van, sosem zuhant egy-két nap alatt ekkorát a forint – ehhez majdnem 15 százalékos gyengülés kellene.
A háló biztonsága
Az online vásárlás lehet teljesen biztonságos is. Arra figyelni kell, hogy a fizetés kizárólag bank vagy pénzügyi szolgáltató felületén történjen, így a cég nem látja meg az adatainkat. A webes felület akkor tekinthető biztonságosnak, ha fizetéskor egy http kezdetű URL-re vezeti a vásárlót. Más esetben inkább keressük meg egy másik webáruházban a kiszemelt ajándékot.