Mint arról előzetesen beszámoltunk, a Tóth Bertalan által az MVM-től kiperelt szerződések frissen megérkezett adagja szerint 2011 és 2014 között az MVM az összes nyugati partnerétől jóval olcsóbban vette a gázt, mint a MET-től, egyszersmind az állami cég a Garancsi-érdekeltségtől rendelte a legtöbbet. Lapunk csak eme szerződésrendszer nyomán mintegy húszmilliárdos, a MET-nél kikötő felárra bukkant. Az MSZP az MVM és a MET közötti gázvezeték-szerződések nyomán további 30-40 milliárdot vélt fellelni Garancsiék zsebében, s az egész ügyletsorozat nyomán az ellenzéki párt szerint az MVM százmilliárdos nagyságrendű előnyről mondott le.
A MET tegnap közleményben védte a mundért: az MVM minden ára versenyben alakult ki, melyeken a MET a legjobb ajánlattal nyert. A MET MVM-re szabott, a bírálók szerint magas gázdíját mégiscsak „piaci elszámolóárnak" nevezik. Mint megismétlik, alapvetően svájci cégüktől szerették volna eljuttatni magyar leányvállalatukhoz a gázt, de ehhez szükségük volt az MVM kezében lévő hazai vezetékjogokra. Ezt az MVM közvetlenül nem adta át nekik, csak úgy, ha a MET az osztrák határon eladja, itthon pedig megveszi tőle a gázt.
Az MVM azért is szerződött le a MET-tel, mert a MET-nek akkor már évek alatt kialakult ügyfélállománya volt, a friss szereplő MVM pedig azt nem tudta egyik pillanatról a másikra elérni – érvel a MET. (Elemzők szerint a szerződéseken csak a MET kapcsán érzékelhető ez a fajta tapasztalatlanság. Arról nem is beszélve, hogy az MVM ilyetén „megsegítése" több éven át zajlott és csak röviddel azelőtt szűnt meg, hogy az unió megtiltotta a gázvezeték-használati jogok osztogatását.)
A MET önmagát egy 2007-ben Magyarországon alapított, ma már tíz országban jelen lévő, négymilliárd eurós árbevételű energiakereskedő-csoportként írja le.
Mindent lehet
Az MVM a piaci árnál olcsóbban, a legjobb áron vásárolta meg a MET Zrt.-től a neki eladott gázt – állította Lázár János a Kormányinfón. Arra az észrevételre, hogy az MSZP diagrammokat mutatott be arról, hogy ez nem így van, a Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy reagált: „mutatni mindent lehet”. Megismételte: a legkedvezőbb ajánlatot a MET Zrt. tette (Cs. I.)
A cég 40 százalékban a Molé. A 60 százalék mögött álló, elsősorban adóoptimalizáló helyszíneken bejegyzett tulajdonosok sokáig átláthatatlannak bizonyultak. Ám miután megjelent, hogy mögöttük megtalálható például az Orbán Viktorhoz, Csányi Sándor OTP- és Hernádi Zsolt Mol-vezérhez is közel álló Garancsi István, a MET közzétette a teljes ábrát. Eszerint a céget a Molon kívül – továbbra is adómérséklő áttételeken keresztül – közel negyedrészt az egykori molos Lakatos Benjámin, 13 százalékban pedig a korábban wallisos, manapság inkább Csányi Sándorhoz köthető Nagy György jegyzi. Ugyanennyit mondhat magáénak az ismeretlen orosz Ilja Trubnyikov, Garancsi István pedig a társaság tizedét szerezte meg.