Az MNB nemcsak alapítványaival, de magával, illetve dolgozóival sem bánik szűkmarkúan. Amint azt már megírtuk, az MNB-ben az átlagfizetés a másfélszeresére nőtt az elmúlt öt évben, de az emelkedés nagyobb része a Matolcsy-érára datálható. Miközben 2010 májusában a jegybankban az átlagbér 635 ezer forint volt havonta, addig 2013 decemberében 720 ezer forint.
Ennek az emelkedésnek egy részét az magyarázza, hogy az új vezetés felszámolta a korábbi bónuszrendszert, és ezeket a juttatásokat beépítette az alapbérbe. Csakhogy idén júniusra az átlagbér már elérte a 900 ezer forintot, és ezt, a másfél év alatt 25 százalékos emelkedést már nemhogy a fizetések átalakítása, de az infláció sem magyarázza: előbbi – mint említettük – addigra már lezajlott, utóbbi pedig nem érte el az egy százalékot ebben az időszakban.
A jegybankban gondoltak a dolgozó kisemberek pihenésére is. A korábban eladott céges üdülők pótlására az MNB Tiszaroffon megvásárolta a Borbély-kúriát, amelyért félmilliárd forintot fizetett. De amíg ez akár elfogadhatónak tűnik is, azt már tényleg nehéz megmagyarázni, miért vesz az MNB luxusirodaházat befektetési céllal. Merthogy erre is van példa: a Budapesten, a Nyugati térnél álló Eiffel Palace-ért 13,9 milliárd forintot tett le az asztalra a jegybank.
Az irodaház kialakítását, az annak helyet adó műemléki épület felújítását egyébként az UniCredit finanszírozta, amelyet Matolcsy régi barátja, Patai Mihály vezet. Az MNB-nél a szépet nemcsak az épített környezetben értékelik, de szívesen áldoznak műtárgyak vásárlására is. Erre a célra 2018 végéig mintegy 30 milliárd forintot különített el a jegybank igazgatósága, mostanáig ennek az összegnek nagyjából a harmadát költötték el.
Az úgynevezett Értéktár program keretében az MNB vásárolt már Tiziano-, Munkácsy Mihály- és Gulácsy Lajos-festményeket, valamint érme- és fegyvergyűjteményt. A legnagyobb figyelmet a Munkácsy-trilógia harmadik darabja, a Pákh Imre tulajdonában lévő Golgota kapta, amelyért hatmillió dollárt (jelenlegi árfolyamon 1,7 milliárd forint) ajánlott a jegybank, megállapodás azonban továbbra sincs.
A BÉT tervezett megvásárlásához hasonló cégfelvásárlásra is van már példa a Matolcsy-vezette MNB-nél. A jegybank 2014 tavaszán a már meglévő nyolc százaléka mellé megvette a GIRO Zrt. 78 százalékát a nagytulajdonos bankoktól 9,5 milliárd forintért, majd még abban az évben ugyanezen az árfolyamon megszerezte a többi, kisebb tulajdonos részvénycsomagját is (ez további 1,7 milliárdot jelenthetett). A GIRO működteti a bankközi pénzforgalmi rendszert.
A jegybanknak tavaly óta van saját őrző-védő cége is. Az MNB-Biztonsági Zrt.-t ősszel alapította az MNB 200 millió forint alaptőkével, a társaság 119 főt foglalkoztatott tavaly év végén. A cég indulásakor száz fegyveres biztonsági embert vett fel, akiknek feladata az MNB székhelyének és telephelyeinek őrzése, valamint a pénz- és értékszállítási tevékenység biztosítása. Ugyancsak 2014-ben alapított az MNB saját büfés céget, az MNB-Jóléti Humán Szolgáltató és Üzemeltető Kft.-t. Ez a társaság vette át a jegybank épületeiben működő étkezdék üzemeltetését, de ez a vállalkozás működteti az említett tiszaroffi üdülőt is.