Az EBRD-vel közösen bevásárolja magát az Erste Bankba a magyar állam. A kormány a bankadó fokozatos csökkentésére, a pénzintézet egy a gazdasági növekedést élénkítő hitelprogram beindítására vállalt kötelezettséget.
Háromoldalú megállapodást írt alá hétfőn Orbán Viktor miniszterelnök Suma Chakrabartival, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnökével és Andreas Treichllel, az osztrák Erste Bank vezérigazgatójával. A szándéknyilatkozat alapján a magyar állam és az EBRD egyaránt legfeljebb 15 százalékos részesedést szerezhet a magyar Erste Bankban. Az ügylet részleteit a következő hetekben véglegesítik, így egyelőre még az sem dőlt el, mekkora részvénycsomagot szereznek a felek a pénzintézetben. A kormányfő elmondása alapján a magyar állam akkora tulajdonrészre tart igényt, amekkorát az EBRD szerez a bankban.
Suma Chakrabarti EBRD-elnök, Orbán Viktor kormányfő és Andreas Treichl Erste-vezér Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Úgy tűnik, még az sem dőlt el, hogy a felek részvényvásárlással vagy tőkeemeléssel szereznek részesedést az Erstében, míg a vételár –vagy a tőkeemelés mértéke – a pénzintézet átvilágítása után és a most kezdődő tárgyalások eredményeként alakul ki. A tranzakció várhatóan hat hónapon belül zárulhat le. Az Erste Bank közleménye szerint a magyar kormány a szándéknyilatkozatban deklarálta, hogy nem kíván többségi tulajdonrészt szerezni rendszerszinten fontos bankokban. A kabinet arra is kötelezettséget vállalt, hogy a következő három évben magánkézbe adja a magyar bankokban jelenleg közvetve vagy közvetlenül birtokolt többségi részvénycsomagját. (Az MKB-t tavaly ősszel vásárolta meg a magyar állam, amely jelenleg az Erste mellett a Budapest Bank megvásárlásáról is tárgyal.)