Készülnek a könyvpiaci szereplők az Alexandra utáni üzleti életre – legalábbis ez derül ki a szakma környékén tapasztalható mozgolódásokból. A legnagyobb nyertes a Libri-Shopline Csoport lenne, ha a Matyi Dezsőhoz köthető hálózat bedőlne. Ám kisebb kiadók, névtelen levelezgetők is belefolynak a történetbe.
A mozgolódás nem véletlen, az Alexandra-boltok adják a teljes könyvkiskereskedelmi forgalom 35-45 százalékát – az arány kiadónként jelentős eltéréseket mutat. Van kiadó, amelynek legnagyobb partnere a Matyi Dezső fémjelezte hálózat. Ennek a piacnak az átvétele, újraosztása hatalmas lehetőség. Lenne. Egyelőre azonban a hálózat csak nem akar összeomlani, köszönhetően a könyvkiadók összefogásának. Mint arról lapunk részletesen beszámolt, Matyi Dezső és családja a kis- és nagykereskedelmet bonyolító Pécsi Direkt Kft.-ből tulajdonképpen átvitte a fő tevékenységet a Rainbow Üzletlánc Kft.-be és a Könyvbazár Kft.-be.
Matyi Dezső egy csaknem tízéves felvételen. Amikor az üzlet beindult... Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Ezekben a társaságokban Matyi nem jelenik meg tulajdonosként vagy ügyvezetőként, felesége és lányai birtokában vannak az új cégek. A Könyvbazár szerződésben vállalta át a Pécsi Direkt könyvkiadókkal szemben felhalmozott tartozásának kifizetését, legfeljebb hároméves ütemezéssel azzal a feltétellel, hogy a továbbiakban a kiadók az új társaságokkal kötnek bizományosi szerződést. A kiadók ebbe szinte kivétel nélkül belementek. Vagyis ha a Könyvbazár szépen törleszt – és a későbbiekben nem lesz jellemző az a laza fizetési hajlandóság, amit a Pécsi Direkt mutatott –, akkor a rendszer akár működhet is tovább. Az más kérdés, hogy mi is lesz a Pécsi Direkt sorsa, hiszen a céggel szemben több végrehajtás – köztük banki, adóhatósági és egyéb cégek által indított –is folyamatban van.