A kistelepülési trafikpályázatoknál is a korábban ismertetettel azonosan, manipuláltnak tűnő módon osztogatták a pályázatokra adott pontokat. Csak különösen jó és kirívóan rossz üzleti tervvel pályáztak a trafikokra, közepessel nem. A pályázatot lebonyolító dohánykereskedelmi monopólium és a szaktárca hónapok óta hallgat vagy mellébeszél.
Az első trafikpályázat során tapasztalt, manipulációgyanús „furcsaságok” köszönnek vissza a trafikpályázat második körének pályázatértékelő lapjain is. A győztesek pályázataiban az üzleti tervek minden esetben 50 pont feletti értéket kaptak, míg a vesztesek 25 pont alattit. 50 pont felett biztosan nyertes lett az illető pályázata, 25 alatt pedig biztosan vesztes, függetlenül a többi szempont értékelésétől – ráadásul az elvileg objektív bírálók minden településen pontosan annyi 50 pont feletti üzleti tervet találtak, ahány kiosztható hely volt az adott helyen.
Súlyos tényeket hordoznak a pályázati értékelőlapok Teknős Miklós / Népszabadság |
Kutatásaink során kizárólag 50 pont feletti és 25 alatti üzleti terveket találtunk, közepes, azaz 25 és 50 pont között pontozott üzleti terv sem született. A trafikpályázaton 120 pontot lehetett elérni, ebből 60 pont járt objektív szempontokra – nyitvatartási idő, a pályázó társadalmi helyzete – míg a másik 60 pontot üzleti tervre lehetett adni. Azonban a pályázati kiírás nem mondta meg, mire hány pont adható, a bírálók kezét nem kötötte meg semmi. Az első trafikpályázaton ugyanis több száz, jellemzően kistelepülésen lévő koncesszió nem kelt el.