– A fiatalok fele külföldön van – mondja a lakatos. – Helyben semmi munka, Pécsen és Siklóson is alig.
Na jó, van ez a… izé, ez a...
– Közmunka?
– Az! – bólint káromkodva. – Időtöltésnek jó, de megélhetésre...? Abból kocsmázásra nem jut.
Míg ezt elmondja, elkísér a bolt mögé, az egyik bezárt ivó ugyanis az épület hátsó fertályán működött. Az üres üzlet előtti fedett teraszon így morfondíroz:
– Jól elvoltunk itt. Elviccelődtünk, megbeszéltünk mindent: munkát, nőt, focit, politikát.
Kocsmázni jó dolog, hozzátartozik az élethez. Most annyira nincs pénz, hogy a falu nem tud eltartani egy nyomorult kocsmát.
A játékgépeket nem sírom vissza, azok sok embert kifosztottak. Na de kocsmának lennie kellene minden faluban!
Odalett 25 százalék
A baranyai falvak egész sorában zártak be a kocsmák az elmúlt négy évben. Emlékezetes, hogy a kormány 2011-ben megötszörözte a nyerőgépek adóját, s rá egy évre kitiltotta a kocsmákból az ilyen masinákat.
Az állástalanságtól szenvedő, kicsi falvak borozói, sörözői, presszói már addig is alig éltek meg, a gépek adták a bevétel negyedét-ötödét. Miután ez a pénz elveszett, majd a cigarettaárusítás jogát is elvették, sok kocsmáros feladta.
A Pécstől 15 kilométerre lévő Szalántán a Marica vendéglőnek évtizedek óta jól megy. Az idelátogatók tucatnyi ételből választhatnak. A 150 négyzetméteres vendéglőnek volt egy kocsmája is, „félkarú rablóval” felszerszámozva. Hogy azt le kellett szerelni, Bosnyák Mihály, az üzlet tulajdonosa bezárta a kocsmát. Mellesleg a kocsmárosok többnyire erre szakosodott cégektől kapták a nyerőgépeket, s a haszon 25-30 százaléka maradt az ivóban.
|
A múlt: amikor még voltak csehók, és lehetett játszani is Kovalovszky Dániel / Népszabadság/archív |
Bosnyák viszont maga vette a gépet 700 ezerért. Ismert, hogy az unió bírósága úgy látta, a nyerőgépek átmenet nélküli, gyors betiltása kárt okozott a gépek üzemeltetőinek, ezért ők kártérítést igényelhetnek.
– Nem érdekel – morogja Bosnyák Mihály. – Nem szeretnék bíróságra járni, ügyvédet fizetni.
A nyerőgépeiket kidobó vendéglátóhelyek tulajdonosai hasonló válaszokat adtak. Az egyik dél-baranyai falu kocsmárosa így fogalmazott: – Két gépem volt, jó pénzt hozott. De ha perelnék, a hatalom naponta nyakamra küldené az APEH-et, a Köjált meg a munkavédelmet, azok biztos találnának rajtam hibát.
Havi 50 ezer ugrott
Találkoztam olyan kocsmárossal is, aki nem bánta, hogy betiltották a nyerőgépeket, bár az ő vállalkozása szintén megsínylette ezt. Az újpetrei Aranyászok presszó csaposként dolgozó tulajdonosa nem titkolja, hogy neki tetszik a törvény, mert ennek köszönhetően sok játékgépfüggő megmenekült. A pultnál ülő egyik vendég, a Ferencként bemutatkozó nyugdíjas postás bevallja, hogy ő átlagosan havonta 20 ezret vesztett.
|
A jelen: a vókányiak a bolt előtt isszák a sört, mert nincs már kocsma a faluban Laufer László / Népszabadság |
Ahogy elvitték a gépet a presszóból, elmúlt a szenvedélye, és nem keresett magának másfajta szerencsejátékot. A csapostól megtudom, hogy az újpetrei presszóban 50-60 ember etette a gépet. A vendégek fele máshonnan jött, a saját falujukban szégyelltek játszani. A gép adta a presszó bevételének 30 százalékát.
A tulaj később elárulta, maga is függő volt:
– Alig vártam a zárórát, hogy én is játszhassak. Havonta vagy 50 ezret buktam. Jó, hogy vége.
Aki egyszer rágyújtott, az már rendelt egy féldecit is mellé
A városok kocsmái is megérezték Baranyában a nyerőgépek betiltását. Pécsett, a 60 ezer embernek otthont adó kertvárosi lakótelepen egy forgalmas buszmegálló két oldalán áll a Pázsit söröző és a Tölgyfa borozó: mindkettő elveszítette bevételének 10-20 százalékát a játékgépek kivonása után. Az innen 300 méterre lévő Vikend presszó bevétele több mint felének inthetett búcsút, állítja a csapos. 500 méterrel odébb egy kocsma nem bírta ki a gépek kiebrudalását, bezárt, és az új bérlő horgászboltot nyitott.
A hajdúsági kiskocsmákban a pultosok elmondása szerint az a tapasztalat, hogy a nyerőgépek eltűnését megérezte ugyan a forgalom, de nem okozott akkora törést, mint a 2008-as válság. A kocsmárosok azt mondják, az utóbbi évek forgalma jóval kisebb a korábbihoz képest, mert aki alkoholt akar inni, inkább megveszi azt olcsóbban a boltban. A falusi kocsma a kevés pénzű állástalanok és a nyugdíjasok törzshelye.
Matajsz András, tótkomlósi kocsmáros azt mondja, átlagosan 40 százalékkal csökkent a vendéglátóhelyek forgalma az általa ismert körben. Szerinte ezt főképp az okozza, hogy a kocsmák nem árulhatnak dohányt. Régen, ha valaki benézett egy féldecire, ott vette meg a cigarettát is. Aztán, ha volt kivel, rágyújtott, és akkor rendeltek még egy kört.
A játékgépek is hoztak forgalmat, ami szintén hiányzik. Annak nincs jele, hogy a gépfüggők más szerencsejátékba menekültek volna, s például kártyáznának a kocsmákban. Mindamellett van kocsma, ahol a kártyások összejárnak, de kis pénzben megy a játék. (Tudósítóinktól)