Hiába kértünk hat másik tagállammal összefogva rendkívüli segítséget a gazdáknak, az Európai Bizottság nem ad plusztámogatást a tej önköltségi szint alá csökkent felvásárlási árának ellensúlyozására. Brüsszel konszolidációt szeretne, amely hamarosan a kényszervágások beindulását jelentheti.
Az Európai Bizottság egyelőre nem tervezi sem a vaj és a sovány tejpor intervenciós árának emelését, sem a tejtermelők újabb rendkívüli támogatását – derült ki Phil Hogan mezőgazdasági biztosnak az agrárminiszterek hétfői brüsszeli tanácsülésén elhangzott felszólalásából. Ugyanakkor bejelentette, hogy javasolni fogja az állami intervencióra és a magánraktározás támogatására rendelkezésre álló, szeptember 30-án lejáró időszak meghosszabbítását.
Hogan bevezetőjében válaszolt hét tagállam közös előterjesztésére, amelyben Magyarország mellett Bulgária, Csehország, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Szlovénia a tejpiac stabilizálását szolgáló intézkedéseket kért Brüsszeltől. A benyújtott állásfoglalásban a „hetek” a tej zuhanó felvásárlási árára, a készletek példátlan méretű felhalmozódására, valamint a következő hónapok rendkívül kedvezőtlen kilátásaira való tekintettel azt kérték a bizottságtól, hogy végezzen elemzést, és tegyen javaslatot a vaj és a sovány tejpor intervenciós árának emelésére, az érintett termékek exporttámogatásának ideiglenes visszaállítására és a tejtermelők rendkívüli és ugyancsak ideiglenes jövedelemtámogatására.
Plusztámogatás híján hamar a vágóhídra kerülhetnek Kurucz Árpád / Archív |