Minden liter tejen buknak a hazai termelők. Mivel az európai piacon túlkínálat van, csak lassan javulhat a helyzet, s további probléma, hogy a sok esetben áfacsalás révén a boltokba kerülő áru tovább rontja a helyzetüket. Ami jó hír a termelőknek, rossz a fogyasztóknak: a szakértők mégis lassú áremelkedést jósolnak.
Májushoz képest talán tovább romlott a hazai tejtermelők helyzete. Ezt a közelmúltban Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter szóvá is tette Phil Hogan mezőgazdasági ügyekért felelős uniós biztosnak. „A felvásárlási árak mélyponton vannak, jelentős részben az uniós liberalizáció, valamint az orosz irányba történő szállítások tilalmának hatása miatt” – panaszolta a szakminiszter a Kormany.hu beszámolója szerint. Phil Hogan biztosította Fazekast, hogy figyelik a problémákat.
Azóta a felvásárlási árak még lejjebb csúsztak, s csak 75-80 forintot adnak a nyerstej kilogrammjáért. Ez elkeserítő, hiszen az önköltségi ár száz forint körül mozog – jelezte lapunknak Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkárhelyettese. Az országba érkező, sok esetben áfacsalással olcsóbbá tett UHT-tej még mindig „szorítja” a piacot. Az orosz embargó továbbra is komoly problémát okoz a termelőknek.
Ki kell húzni addig, amíg megindul felfelé a tej ára Kurucz Árpád / Népszabadság/archív |