További tíz százalékkal is csökkenhetett volna a gázár, ha az olcsó nyugati gázon a kormány jóvoltából nem Fidesz-közeli cégek keresnek akár havi hárommilliárd forintot is – közölte a parlamentben a szocialista Tóth Bertalan az állami MVM és a Garancsi István áttételes résztulajdonában álló MET közötti vitatott gázszerződésekről. Az állam és a MET nem lát semmi gondot, a társaság szerint a témáról szóló cikkünk csak politikai hangulatkeltésre alkalmas.
Tízszázalékos gázárcsökkentést lopott el az emberektől a Fidesz-KDNP azzal, hogy az olcsó gázbehozatalon kormányközeli cégek havi hárommilliárd forintot kereshettek – közölte a parlamentben az MSZP-s Tóth Bertalan. A szocialista képviselő számos, az állami MVM és a jelenleg Garancsi István kormányfő-közeli üzletember áttételes résztulajdonában álló MET közötti vitatott gázszerződést sikerrel perelt ki az állami energiatársaságtól. Ez alapján a lapunk által először idézett szakértői anyaguk szerint akár a százmilliárd forintot is közelíthette az a nyereség, amire az állami MVM helyett a MET tett szert. Tóth Bertalan szerint az Orbán-kabinet a rezsicsökkentéssel csak eltakarta az emberek szemét arról, hogyan károsították meg az embereket és az államot kormányközeli cégek meglátása szerint akár 150 milliárd forinttal is. Közölte: uniós eljárást kezdeményeznek tiltott állami támogatás miatt.
Fónagy János, a fejlesztési tárca államtitkára válaszában kijelentette: a földgáz-kereskedelemmel foglalkozó társaságok a szigorú törvényi keretek között köthetnek szerződéseket. A biztonsági földgáz mértékének csökkentése a fogyasztás visszaesése miatt vált indokolttá – szögezte le, hangsúlyozva: az MVM Partner Zrt. a felszabadított mennyiséget transzparensen, a rendeletben meghatározott célokra használta, és nyílt ajánlat formájában ajánlotta fel. Több kereskedő is vásárolni tudott abból, valamennyien vállalták, hogy az előírt célokra használják a gázt, közülük a MET ugyanazon az áron vásárolt, mint bármelyik más aukcióban részt vevő szereplő – jelentette ki az MTI tudósítása szerint Fónagy János.
A nemzeti fejlesztési tárca parlamenti államtitkára válaszában nem tért ki a vádakban megfogalmazott kérdések megválaszolására. Az MVM-nek juttatott stratégiai gázra részben igaz lehet a szaktárca állítása, bár a 2013-2014-es idényben a rendelkezésre álló papírok nem támasztják alá, hogy a gázt meghatározott célra és nyílt ajánlat formájában ajánlotta volna fel. Ellenben a kérdések alapvetően nem a tárolóból származó gáz hasznosítására irányulnak, hanem arra, miként sáfárkodott az MVM az olcsó nyugati gázhoz a kormány által biztosított kizárólagos hozzáférési jogával. Ez a tárolóból származó gáz sokszorosa, amiről az MVM a rendelkezésre álló papírok alapján nem nyílt ajánlat formájában, hanem kétoldalú tárgyalások révén döntött, elsősorban a MET javára.