Kérdés persze, hogy a forgalmat is megdobja-e a kampány – mutat rá egy tőkepiaci szakértő. Egy felfutott kkv sikeres nemzetközi terjeszkedéséhez kevés, hogy egy ismert nemzetközi arcot kiválaszt magának és azt marketingkampánya élére teszi. A kereskedelmi modellt, a vállalat működési rendszerét a külföldi igényekre, lehetőségekre kell hangolni. Vagyis kockázatot rejt a NUL árbevételének alakulása.
A részvényt drágára árazták, a tíz forint névértékű papírt 990 forintért lehet jegyezni. A tavalyi mintegy 94 millió forint adózott eredményből, a cég 5,2 millió darabos részvényállományából, valamint a 990 forintos árból pedig 54,5-ös P/E (árfolyam/nyereség) mutatót kalkuláltunk, és ez magas. Nem ad megalapozott összehasonlításra okot, de az általunk választott élelmiszer-ipari multik hasonló mutatója ennél esetenként jóval alacsonyabb: a Danone P/E rátája 30,04, az amerikai Kraft Foods New York-i mutatója 14,45, míg az Unileveré 17,79 volt tegnap. Ha a P/E-t vesszük figyelembe, akkor a következő években nagyot kell alakítania a NUL-nak, hogy a befektetők elégedettek legyenek.
|
Norbi az egekig húzná a céget Konyhás István |
Agassi fizikai jelenléte a tőzsdei értékesítés szeptember 8. és 26. közötti időszakában mindenképpen jó ötlet, de az áttörést nem biztos, hogy meghozza – véli Berkes. Az Old Spice márka egy aktív NFL-sztárt, Greg Jenningst tette márkaarccá a közelmúltban. A termék globális eladásai 8 százalékkal nőttek, miközben a Procter and Gamble Gillette márkája ugyanezen idő alatt 25 százalék feletti bővülést ért el márkaember nélkül.
Norbiéknak nem elég kifizetni Agassit, a helyi kampányokra is költeniük kell, ami szédítő összegeket emészthet fel, hiszen a lehetséges összes csatornát ki kell használni. A hirdetéseket is lokalizálni kellene, hiszen a Coca-Cola sem feltétlenül azokat a filmjeit futtatja Magyarországon, mint Angliában. Mindez megint csak új költségeket jelent. Az pedig már végképp bizonytalan, hogy ezeket a hirdetési hadjáratokat milyen reklámmenedzsment végzi majd.
A magyar piacon összehasonlítási alapként a Szentkirályi Ásványvíz 2008-as Luís Figo-kampánya vehető elő. A társaság tulajdonos-vezetője, Balogh Levente akkor úgy nyilatkozott, hogy a nemzetközi jelenlétre is súlyt fektetnek, s a korábbi háromról két éven belül 10 százalékra szerették volna növelni a Magyarországon kívül értékesített ásványvíz arányát.
A Szentkirályi Ásványvíz Kft. exportárbevétele a 2008-as, 5,62 milliárd forintos teljes forgalomnak a 0,74 százaléka volt, ez az arány 2010-re 1,03 százalékra nőtt. Forintban a fejlődés mintegy 15 millió – értékesítési volumenről nem találtunk adatot. A kívánt tíz százalék export összejön, ha Balogh egy másik vállalkozását is beszámítjuk. Az elsősorban gyerekpezsgőket gyártó Vitapress Kft. 2008-ban 370 millió forint exportbevételre tett szert, míg 2010-ben ez már 723 millió forint volt. Kérdés, hogy ehhez volt-e bármi köze Luís Figónak.