Hétfőig nyolcmillió választópolgárt értesítenek arról, hogy szerepel-e a névjegyzékben. A kettős állampolgároknak viszont jelezniük kell, ha voksolni akarnak, s 260 ezerről tudni, hogy ezt megtette, de kétszer ennyien vannak, akik még regisztrálhatnak. Megkezdődött a kampány, így jöhetnek a kéretlen telefonok, SMS-ek és e-mailek.
Mostantól jöhetnek a kéretlen telefonok, SMS-ek és e-mailek. Veres Viktor / Népszabadság |
Valamennyi magyarországi lakóhellyel rendelkező választópolgárt értesíteni kell hétfőig arról, hogy szerepel-e a szavazóköri névjegyzékben. Aki a kvótareferendum napjáig, tehát október 2-ig betölti a 18. életévét, az ugyancsak kap erről tájékoztatást, így a Nemzeti Választási Iroda összesen nyolcmillió értesítőt küld ki. Dolga tehát legfeljebb annak lehet ezzel, aki kimaradt, bár ez elvileg csak akkor fordulhat elő, ha valakit a bíróság jogerősen eltiltott a közügyek gyakorlásától. Ha erről külön nem született döntés, az is voksolhat, aki éppen a börtönbüntetését tölti, illetve előzetes letartóztatásban van, esetleg korlátozottan cselekvőképes.
Egyébként annak sincs semmi teendője, aki a szavazás napjáig más lakcímre jelentkezik be, mert a választói névjegyzéket az időközben bekövetkezett változásoknak megfelelően szeptember 30-án frissítik. Így az érintettek már az új lakóhelyükön voksolhatnak majd. Aki viszont október 2-án nem otthon, hanem más magyarországi településen tartózkodik, s ott szavazna, annak ezt a szándékát legkésőbb szeptember végéig jeleznie kell. A külképviseleti szavazás esetén – amikor valaki külföldön adná le a voksát – a határidő szeptember 24-e.