A szabály egyszerű: a tiltott zónában az éttermekben, kocsmákban és azok utcai teraszain lehet inni alkoholt, másutt nem. A szabályszegők közül – tudjuk meg a siófoki önkormányzat hatósági osztályától – a felügyelőkkel együttműködők, szolidan iddogálók megússzák figyelmeztetéssel,
minden más esetben a szituáció alapján döntenek az ötezer és 50 ezer forint között kiszabható bírság pontos összegéről.
Noha a rendelet és az eljárás új, a rutinos siófoki közterület-felügyelők magabiztosnak tűnnek, amikor a naplementét és a lányokat néző, a gyanú szerint sört ivó fiatalemberek elé lépnek. Udvariasan bemutatkoznak, és elmondják: itt már nem megengedett az alkoholfogyasztás. A fiatalok reakciója meglepő, már amennyiben az lenne várható, hogy tiltakozni kezdenek a szokatlan hatósági „zaklatás” miatt. Ehelyett azt mondja szószólójuk: – Bocsánat, nem tudtuk, hogy itt nem lehet sörözni, máris kész vagyunk, el is dobjuk a dobozokat...
|
A fiatalok nem hallottak a tiltásról, a városőrök figyelmeztették őket Mirkó István / Népszabadság |
– De a kukába, ha kérhetem – mosolyodik el a felügyelő.
– Természetesen – jön zavarba a fiatal. Utóbb – már a felügyelők távozása után – sem érződik hangján ingerültség. A Tolna megyéből érkezett srác állítja, nagyon is megérti a rendelet alkotóit: bár abban biztos, hogy az ő sörözésük senkit nem zavar, az szerinte világos, hogy valójában a „mattrészegen” üvegből piáló, „ordenáré” embereket próbálják majd a rendelettel kordában tartani.
Véleményével nincs egyedül: több megkérdezett helybeli és turista is hasonlóképpen vélekedett. Néhány méterrel odébb negyvenes férfi nézi a vizet, kezében pohár, abban pedig narancssárga folyadék. Alighanem narancslé. De lehet akár vodka-narancs is. A dilemma egy sor kérdést vet fel: honnan tudják majd a felügyelők, hogy mi van a poharakban? Mi történik, ha kólásüvegből iszik valaki bort, üdítősflakonból pálinkát vagy papírzacskóba bugyolált sörösdobozból kortyolgat? Meg aztán ott a büntetés nagyságának kérdése is: a kisfröccs ötezer, a deci kevert tízezer?
Az abszurd rendelet szülte abszurd kérdéseket rá is zúdítjuk a járőröket elkísérő Gyulai Lászlóra, a siófoki önkormányzat hatósági osztályának vezetőjére, aki nem vitatja,
a szabály betartatása nem lesz könnyű.
Ugyanakkor szerinte hasonló esetekben néhány kérdéssel, esetleg az ital megszagolásával eldönthető, mire van szükség: udvarias tájékoztatásra, határozott figyelmeztetésre vagy pedig bírságolásra. Ráadásul – hangsúlyozza az osztályvezető – nem a kulturáltan pihenő, kikapcsolódó embereket akarják vegzálni, hanem azokat fékeznék meg, akik nincsenek tekintettel másokra, akik randalíroznak, eldobják az üvegeket, dobozokat.
|
Csak nagyon elfáradt Mirkó István / Népszabadság |
Példát is említ: tavaly egy angol fiatalokból álló „nyaralócsapat” telepakolt sörrel egy Tescóból elhozott bevásárlókocsit, s azt a városban ide-oda tologatva ittak, közben üvöltöztek, randalíroztak, szemeteltek egész éjszaka. Miközben az osztályvezető a magukból kivetkőzött italozókról beszél, addig a felügyelők újra akcióba lendülnek. Az egyik padon három, koszos ruhát viselő srác ül. Pontosabban ketten még dülöngélve ülnek, harmadik társuk már teljesen kiütötte magát, hátrabicsaklott fejjel alszik. Előttük a földön műanyag palackok, azokban némi lötty, talán borféle, és szerteszét tucatnyi csikk. A felügyelők határozottan tájékoztatják őket az új szabályról. A srácok állítják, csak teát ittak, társuk pedig csupán nagyon elfáradt.
– Szóval elfáradt az úr – rögzíti az egyik felügyelő, s
nehéz eldönteni, hogy ingerültségtől vagy visszafojtott nevetéstől olyan feszült-e a tekintete.
Végül felszólítják a teázó srácokat, hogy szedjék fel a szemetet maguk után, és ne igyanak alkoholt. Aztán magukra hagyják őket, de csak átmenetileg. „Egy óra múlva visszanézünk” – mondja az egyik felügyelő. Bár nyilvánvaló, hogy alkoholt ittak a fiatalok, most csak azért úszták meg büntetés nélkül, mert még tart a türelmi idő. Mint azt Gyulai Lászlótól megtudjuk, amíg nem készülnek el a közterületi alkoholfogyasztást tiltó, a zóna határára kikerülő utcatáblák és a turistáknak készült tájékoztatók, addig a legkirívóbb esetben sem bírságolnak.
Hallgat a polgármester
A rendelet miatt kerestük a település független polgármesterét, Lengyel Róbertet is. Szerettük volna megkérdezni tőle: ha a csendháborítás, a garázdaság és a szemetelés eddig is szankcionálható volt, akkor miért épp a közterületi alkoholivás tiltásától remélnek megoldást? Kíváncsiak voltunk arra is: van-e alapja annak a feltételezésnek, amely szerint a rendelet valójában egyfajta üzenet, jelzés arról, hogy Siófok, amely eddig sokat profitált a buliturizmusból, mára megelégelte a nyári nonstop partikat, és profilt váltana? Válaszokat nem kaptunk. A település vezetője elfoglaltságaira hivatkozva múlt csütörtök óta nem tudott időt szakítani arra, hogy kérdéseinkre feleljen.