A műszaki határzár építésének kezdete óta eddig 861 esetben indult kártalanítási eljárás, és az állam összesen 57,8 millió forintot utalt át azoknak a gazdáknak, akiknek a földjeit kettészeli a kettős kerítés nyomvonala.
A hivatalnokokat is alaposan megdolgoztatja a magyar–szerb határnál épülő kerítés. A Belügyminisztériumtól kapott tájékoztatás szerint ugyanis eddig már 861 esetben indult kártalanítási eljárás azért, mert a közvetlenül a határ mentén fekvő földek egy részét használatba vette az állam, hogy megépíthessék ott a drótkerítést. Mint azt a tárca lapunk érdeklődésére közölte, eddig 861 földtulajdonos összesen 339 733 négyzetméter alapterületű ingatlanja miatt kezdeményezték az illetékes kormányhivataloknál a kártalanításról szóló döntés meghozatalát. Az állami apparátus, amely az úgynevezett közérdekű használati joggal élve használja ideiglenesen az érintett területeket, 57,8 millió forintot utalt el eddig kártalanítás megjelöléssel bírói letéti számlára.
Koncz György / Népszabadság |
A Belügyminisztérium megkeresésünkre reagált több madarasi gazda panaszára, aggodalmára is. Mint arról korábban írtunk, a gazdák mindenekelőtt azt kifogásolták, hogy senki nem tájékoztatta őket a kerítésépítésről, a tudtuk nélkül kezdték el a munkát a földjükön. Jelezték azt is: bár a földhasználat és a terményveszteség miatt jár kártérítés, kérdéses, mi lesz a közvetett következményekkel. Példaként azt említették: a területalapú támogatásuk és a földjükre felvett jelzáloghitel is veszélybe kerülhet attól, hogy ha csak átmenetileg is, de csökken termőföldjük mérete, így értéke is.