Budapest címerébe belefoglalták az állammal való egységet, de 2010-ig kellett várni, hogy ez valóra váljon. A rendszerváltást követően húsz éven át vitázott a főváros a kormányokkal, a harc végére Budapest meggyengült és egyedül maradt – elemezte a közelmúltat Orbán Viktor miniszterelnök. Ennek már vége.
Budapest sikere nemzeti érdek.
– Az előttünk álló problémák eltörpülnek a lehetőségek mögött – jelentette ki, majd az elmúlt négy év eredményei között említette a 4-es metrót, a felújított Ludovikát, a Várkert bazárt és a Fradi-stadiont. Orbán Viktor örömét fejezte ki, hogy többségében polgármesterek ülnek a közgyűlésben, mert ők közvetlen kapcsolatban állnak a néppel. Mert az első számú feladat a közösségépítés.
|
Tarlós és nagy 'testvérei' Kurucz Árpád / Népszabadság |
A miniszterelnök ezután folytatta Tarlós István gondolatmenetét: csak a gyenge országnak nincsenek konfliktusai. Magyarország az elmúlt négy évben sikeresen védte meg az érdekeit. Sokkal többet értünk el azzal, hogy vállaltuk a nehéz küzdelmeket, mint ha csendben maradtunk volna, és vakon követtük volna azt, amit a Nemzetközi Valutaalap, az unió vagy valamely nagyhatalom utasításba ad nekünk. Szuverén országhoz méltatlan dolog lett volna ez. Orbán Viktor végezetül azt kérte a városvezetéstől, hogy hallják meg az emberek hangját, és ne féljenek a konfliktusoktól.
"Miniszterelnök úr, ki nem mond igazat?"
– kiáltotta egy sajtómunkás a távozó Orbán után. Nem kapott választ.
A közgyűlés rövid szünet és még rövidebb vita után megszavazta a főpolgármester által javasolt három – Bagdy Gábor gazdasági, Szeneczey Balázs fejlesztési és Szalay-Bobrovniczky Alexandra humán – területért felelős helyettesét. A helyettesek illetménye költségtérítéssel együtt havi 1,2, 1,12, illetve egymillió forint. A legtöbbet Bagdy keresi hármójuk közül, lévén Tarlós így kívánta honorálni a szakmai tapasztalatát, míg az újonc Szalay-Bobrovniczky kapja a legkevesebbet. A közgyűlés vita nélkül megszavazta Kocsis Máté józsefvárosi polgármester önkormányzati-rendészeti tanácsnoki kinevezését. Tarlós csupán egyetlen tanácsnok megválasztását javasolta, mindenki számára egyértelművé téve ezzel a közgyűlési erőviszonyokat.
|
Orbán Viktor megtekinti Gulyás Gergelyt Kurucz Árpád / Népszabadság |
Nem zavarta fel különösebben az állóvizet a frakciók megszüntetéséről szóló előterjesztés sem. Bár Horváth Csaba (MSZP) és Karácsony Gergely (Együtt-PM) zuglói polgármester később sajtótájékoztatójukon hangot adtak abbéli félelmüknek, hogy ez – különösen a kompenzációs listáról bejutottak esetében – megnehezíti a szakmai munkát, mivel például szakértőket sem tudnak fogadni. A főpolgármesteri vétójogot viszont egyetlen ellenzéki párt képviselője sem tartotta rossz ötletnek. Karácsony Gergely egyúttal azt is megjegyezte, hogy az eddigi főpolgármesteri egyeztetések nagyon biztatóak voltak.
S ez aligha meglepő. Az új közgyűlésben nem ugyanannyit érnek a szavazatok. A döntéshez a képviselők többsége mellett arra is szükség van, hogy az igennel szavazó polgármesterek mögött Budapest teljes lakosságának a fele álljon. Minél nagyobb lélekszámú egy városrész, annál többet ér vezetőjének szavazata. Így Karácsony Gergely zuglói, Bús Balázs óbudai és Hoffmann Tamás újbudai polgármesterek együttműködése különösen fontos lesz Tarlós Istvánnak. A három kerületben egyenként több mint 120 ezren élnek.