Az a cél, hogy Debrecen lélekszáma a mostani 207 ezerről 240 ezerre növekedjen 2035-re. Ez a városvezetői szándék körvonalazódott annak kapcsán, hogy kiderült: a 6 milliárdos szennyvíztelep terhelésnövekedését helytelenül becsülték meg, így az már csak „félgőzzel” működik.
A mintegy 6 milliárd forintos ISPA-beruházás keretében 2011-re elkészült debreceni szennyvíztisztító telepet a kapacitásbővítés során jelentősen túlméretezték, az üzem terhelésnövekedését helytelenül becsülték meg, ezért a telepnek ma már csak a fele üzemel. A kommunális telep átlagos biológiai terhelése jelentősen csökkent, a korábbi nyári terheléscsúcsok is elmaradtak. A kibővített szennyvíztisztító hatásfoka ugyanakkor megfelelő, a „fél gőzzel”működő komplexum megfelelően biztosítja a határértékek betartását.
Ezek a megállapítások a Környezetmérnöki Tudástár 32. kötetében olvashatók a Szennyvíztisztítás korszerű módszerei című tanulmányban, amely egy Támop-pályázat keretében íródott a Pannon Egyetemen 2014-ben. A szövegből kiderül: a kapacitásbővítésre és technológiai módosításokra azért volt szükség, mert a tisztítóra jelentős többletterhelés bekötését tervezték a bővítés időszakában a környező helységek csatornázásának kiépítésével.
Ám időközben a helyi ipari üzemek hatásos szennyvíz-előtisztítást építettek ki, Debrecen legtöbb élelmiszer-ipari üzemében megoldották a szennyvíz előtisztítását: ez okozta a telep terheléscsökkenését. A témával kapcsolatos kutatásaink során arra jutottunk: a hatmilliárd forintos uniós forrásból megvalósuló projekt esetében lényegében senki sem tulajdonít jelentőséget annak, hogy a tervezéskor túlméretezés történt, s helytelenül becsülték meg a várható kapacitást.