Demján: Újratermelődik a korrupció
Közepesen vagy annál valamivel nagyobb mértékben tartják korruptnak Magyarországot a sikeres hazai vállalkozók – derül ki a Népszabadság leggazdagabb magyarokat bemutató Top 150 kiadványából. Részleteket itt olvashatnak.
Az Arcadom nehéz, s mind nehezebb helyzete – piaci vélemények szerint – a válsággal és az abból fakadóan elapadó keresleti oldallal magyarázható. A globális krízis idején még futó projektek a céget 2010–2011-ig még el-elsegítették, ám azt követően itthon szinte piac nélkül maradt. Többen úgy vélik, hogy nem igazán a profiljukba illő munkákat vállaltak be. A helyzetet csak nehezítette, hogy olyan központi, állami beruházások sem nagyon akadtak – legalábbis nem olyanok –, amelyeknél az Arcadom labdába rúghatott volna.
A cégvezetés a közlemény szerint éppen egy érdemi egyeztetés közepén tartott a finanszírozó Raiffeisen Bankkal, amit a bírósági döntés most megszakít. A banki hiteltartozás összege a Raiffeisen Bankkal szemben 3,4 milliárd forint. Más banki tartozása nincs a vállalatnak. Nincs a cégnek bértartozása és a bérek utáni járuléktartozása, valamint állami adótartozása sem a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vagy az önkormányzatok felé. Bár a közlemény igyekszik jó színben feltüntetni a vállalkozást, ám a cégbírósági adatokból kiderül, hogy az utóbbi néhány évben egyáltalán nem ment valami fényesen az Arcadomnak. A bejegyzések szerint 2011 óta összesen kilenc végrehajtási eljárást kezdeményeztek ellene, vagyis bőven volt olyan partnere, amelynek tartozott, és elfogyott a türelme. A végrehajtásokat vegyesen, hol közjegyző, hol valamelyik illetékes bíróság hajtatta végre. Az, hogy ezek mekkora összegű követelések voltak, nem derült ki.
|
Demján Sándor Teknős Miklós / Népszabadság |
Elátkozott villamos
A vállalat egyre rosszabb helyzete a mérlegbeszámolókból is kiolvasható. Az árbevétel 2010-ben még közel 13 milliárd forint volt, ami 2011-re a 14,4 milliárd forintot is megközelítette. A mérleg szerinti eredmény ennél jóval kisebb, 7,93 és 125,5 millió forint volt, de legalább profitot könyvelhettek el. Ehhez képest 2013-ban a mindössze 246 millió forint forgalomhoz 3,3 milliárd forint veszteség társult. Ráadásul erre az évre a saját tőke is negatívba fordult: mínusz 2,61 milliárd forint volt. E szerint komoly gondjai voltak a társaságnak. Ez abból is látszik, hogy 2013 év végén a futó projektek között csupán kettőt említ a cég beszámolója: az egyik a debreceni 2-es villamos pályájának, míg a másik a Kisújszállást elkerülő főútnak az építése.
Ráadásul a debreceni vállalkozók szerint az Arcadom megroggyanásában nagy szerepet játszhatott a sorozatos botrányba fulladt debreceni villamospálya építése. A 2-es villamosvonal építését kivizsgáló önkormányzati bizottság előtt Benedek András, az Arcadom Zrt. vezérigazgatója már két évvel ezelőtt elismerte: a cég tudatosan „alulvállalta” magát azzal, hogy a beruházás kivitelezésére a konzorcium 7,5 milliárd forintos árajánlatot adott. Már a kivitelezés előtt látható volt, hogy ennyiből nem lehet megoldani az építkezést, sőt további mintegy egymilliárd forintra lett volna szükség ahhoz, hogy az építkezést a vállalt határidőre befejezzék. Benedek azt mondta: „Tudtuk, hogy a valós költségnél kevesebbért vállaltuk, de bíztunk más előnyeinkben, amelyekkel majd kompenzálhatjuk a különbözetet.”
|
Az egyik nagy kudarc a debreceni villamosprojekt volt Konyhás István / Népszabadság
|
Az Arcadom Zrt., a Tóth TD Kft. és a Keviép Kft. által alkotott konzorciumnak 2012 májusáig kellett volna befejeznie a villamospálya és egy remíz kivitelezését, ám ez nem történt meg határidőre, s az építkezés mintegy egy évre leállt. Ráadásul a konzorcium nem fizette ki időben az alvállalkozói jelentős részét, holott a debreceni önkormányzat határidőre fizetett a cégtársulásnak. A debreceni önkormányzatnak és a konzorcium másik két tagjának elege lett az Arcadomból, és megszüntette a társaság vezető szerepét a cégtársulásban. Emiatt az Arcadom perre ment, de vesztett.
Az Arcadomnak ráadásul más fronton is nehézségei voltak. A Tóváros Lakópark körüli egyre viharosabb helyzet is rossz hírét keltette. A társasházak lakói pert indítottak a hanyag kivitelezés miatt. A lakópark generálkivitelezője az Arcadom volt, s a második ütemében épített társasházak mintegy 750 millió forint kár megállapítását szeretnék hallani a bíróságtól.
Ha Orbánék szemet vetnek a cégedre...
Demján Sándor szerint a versenytársakat adókkal és más intézkedésekkel tönkreteszik, s ha a konkurencia kényszerűen kivonul, olcsón fel lehet vásárolni mindent. Szerinte ha a kormány valakinek a vállalkozására szemet vet, hát elveszi, majd törvénnyel legalizálják a lopást - írtuk keddi cikkünkben.
Hogy mennyien lehetnek azok, akik várják a pénzüket a cégtől, arra csak utalás van a közleményben. A vállalat jelezte ugyanis, hogy a felszámolási folyamatokkal kapcsolatban több mint 650 korábbi alvállalkozó, beszállító közvetlenül is értesítést fog kapni a gyors lebonyolítás érdekében. A hitelezőknek 40 napjuk van arra, hogy követeléseiket bejelentsék.
A közlemény emlékeztet arra, hogy Demján Sándor közvetett tulajdonosként saját vagyonából az elmúlt években már nyolcmilliárd forinttal járult hozzá az Arcadom és leányvállalatai túléléséhez. Ezzel a társaság tartozását – fogalmaznak – 960 millió forintra vitte le a külső szállítók, alvállalkozók felé.
Demján Sándor tegnap, egy egészen más témában tartott sajtótájékoztatón távozóban, kérdésre válaszolva röviden kijelentette: magánvagyonából is kész a hitelezők követeléseinek döntő részét kifizetni. Jelezte, a debreceni villamospálya-projektben még várnak az uniós források kifizetésére.
Külhonban boldogul a TriGránit
A Demján Sándorhoz köthető másik emblematikus vállalkozás a TriGránit Fejlesztő Zrt., sőt ezt a társaságot tekintik a cégcsoport ékkövének.
A társaság leginkább a bevásárlóközpont- és irodaház-fejlesztésekben mozog otthonosan – legalábbis erről beszélt Török Árpád vezérigazgató egy korábbi, Hvg.hu-nak adott interjújában. Az elmúlt év közepén arról szóltak a hírek, hogy a vállalat több, összesen közel 2,5 milliárd euró értékű projektet futtat, míg a tervezett beruházások értéke elérheti a négymilliárd eurót is. A cég kilenc országban van jelen, ám a magyar piacon az utóbbi években ez a társaság sem volt különösebben aktív.
Ennek elsődleges oka, hogy a finanszírozási környezet a külpiacokon jobb – állítják –, ráadásul Magyarországon a piac sem húz úgy, mint más országokban. Összességében a cégnél úgy vélik, hogy a TriGránitnak ma nem éri meg Magyarországon fejlesztenie. (Munkatársunktól)