Nincs azzal semmi baj, hogy beszálltak az önkormányzatok a népszavazási kampányba – mondta ki a Kúria. Miután ezt szinte bárki megteheti, a legfőbb bírói fórum nem látott semmi kivetnivalót abban, ha egy helyhatóság buzdít részvételre vagy akár a nem szavazatra.
Bátran kampányolhat az összes helyhatóság a kvótareferendumon való részvétel, de akár a nem szavazat mellett is a Kúria csütörtöki döntése szerint. A legfőbb bírói fórum álláspontja szerint nincs elvi alapja annak, hogy kimondják: miközben szinte mindenki – a kormány, a civil szervezetek, az egyházak, a parlamenti és nem parlamenti pártok – részt vehet a kampányban, a helyi önkormányzatok nem. Nincs tehát olyan ok, amelyre hivatkozva megtilthatnák a helyhatóságoknak – derül ki a végzésből –, hogy állást foglaljanak a kormány népszavazási kezdeményezéséről, annak támogatásáról vagy elutasításáról.
A Kúria azonban még ennél is továbbment. A bírák kimondták: a "népszavazás intézményének rendeltetésszerű működéséhez – amennyiben azt a kormány kezdeményezte – szükséges is lehet annak ismerete, hogy a helyi önkormányzatok többsége a kormánnyal egyetért-e, a más véleményekkel versengő kormányzati álláspont a közhatalmat gyakorló állam egységes vagy éppenséggel nagyon is megosztott álláspontja". Arra már nem tértek ki, miért fontos információ a kabinet számára az, hogy a helyhatóságok miként vélekednek egy már kiírt referendumról.
A soproni önkormányzat szeptember 19-én hozott határozatot arról, hogy "egyetért és támogatja a Magyar Kormány kötelező kényszerbetelepítés elleni népszavazását", ugyanakkor kétmillió forintot szavaztak meg "közérdekű tájékoztató program" finanszírozására. Emiatt egy magánszemély kifogást nyújtott be a Nemzeti Választási Irodához (NVB), mert szerinte az önkormányzat nem folytathat választási kampányt. A testület a beadványt elutasította, mert úgy látta, a helyhatóság nem kampányol, csupán alkotmányos joguk gyakorlására hívja fel az emberek figyelmét.