„Ennek – szögezte le Lázár – hajszálnyi valóságalapja sincs.” (2011-ben, az akkor Lázár által vezetett Hódmezővásárhelyen a városi Fidesz-elnök – Lázár János híres kijelentése, az „akinek nincs semmije, az annyit is ér” elhangzása után – egy hirdetési újságban közszemlére tette három, a beszéd kiszivárogtatásával megvádolt helybeli polgár fotóját, lakcímét és telefonszámát.)
Itt érdemes megemlíteni: Lázár – akinek „gigaminisztériuma” felel majd az informatikáért is – a szerdai bizottsági meghallgatásokon arról is beszélt, hogy átfogó vidékfejlesztési informatikai fejlesztést tervez a háztartásokban a Deutsche Telekommal közösen. (Az Origo tulajdonosa a Deutsche Telekom leányvállalata, a Magyar Telekom Nyrt.)
Hétfő éjjel a 444.hu írta meg, hogy menesztik Sáling Gergőt, az Origo főszerkesztőjét. A 444, majd később már az Index is tényként kezelte: politikai nyomásra rúgták ki a főszerkesztőt, amiért az Origo több olyan tényfeltáró cikket közölt, amely kellemetlen helyzetbe hozta a kormányt. És tény az is: a főszerkesztővel nem sokkal azután bontottak szerződést, hogy az Origo kirobbantotta Lázár János költségtérítéses ügyét, és az állami pénzből fizetett kétmilliós hotelszámla magyarázkodásra kényszerítette a politikust. A szerkesztőség lapunknak nyilatkozó munkatársa is egyértelművé tette: biztosak abban, hogy a főszerkesztőnek politikai okok miatt kellett távoznia, a Lázár-ügy lehetett az utolsó csepp a pohárban.
A Deutsche Telekom reagálása
A Deutsche Telekom egy német blog megkeresésére reagált a történtekre. Az Indexen idézett közleményben az állt: „A Deutsche Telekom számára a szólásés véleményszabadság elidegeníthetetlen jog, amely semmilyen módon nem kérdőjelezhető meg. Az Origo a Magyar Telekom tulajdonában van, és függetlenül dolgozik. Az ottani személyzeti változások a belső átalakítás következményei, amelyekre a Deutsche Telekom semmikor semmilyen befolyást nem gyakorolt. Ez az Origo belső ügye.” A blog szerzője arról is írt, hogy a német céggel pár hete írt alá partnerségi megállapodást a kormány.
Ahogy Lázár János, úgy a portált működtető kiadó is határozottan cáfolta a politikai nyomásról szóló híreket. A kiadó egyebek mellett „a változó médiafogyasztási szokásokkal” magyarázta azt, hogy Sálingtól megváltak, s helyette Pálmai L. Ákost nevezték ki, aki négy éve dolgozott az Origo Zrt. televíziós és webvideo-üzletág irányítójaként. A kiadó indokai keveseket győztek meg: kedd este váratlanul sokan, több mint ezren vettek részt a főszerkesztőváltás és a politikai nyomásgyakorlás miatti tüntetésen. Rá adásul az Origo szerkesztőségének tagjai szerdán is jelezték, hogy nem nyugszanak bele a történtekbe. Szerda délután például a Nyomás cím alatt gyűjtötték össze az Origóval kapcsolatos híreket. S aligha véletlen az sem, hogy a címlapot „elfoglalta” Lázár János.
Az Origo főoldalán az első öt címben szerepelt Lázár János neve. Az egyik rovat azt a felcímet kapta: Alapszereplő távozik. Épp aznap, amikor kiderült, hogy György Péter, az Origo egyik alapítója távozik a portáltól. Az esztéta lapunk érdeklődését elhárította, jelezve, a 444.hu-nak elmondta már a véleményét. A 444.hu-nak úgy fogalmazott: felháborította a főszerkesztő kirúgásának módja, szerinte ezek után az Origo nem lesz többet valódi újság, s elmondhatatlan aggodalom van benne a magyar online újságírók iránt.
Tegnap is kerestük a leváltott főszerkesztőt, és egyebek mellett arra kértük, reagáljon Lázár János „felszólítására”, de Sáling Gergő továbbra sem nyilatkozik. Kedden annyit közölt lapunkkal: „Nem a saját kezdeményezésemre, de közös megegyezéssel távozom. A megjelent információkat nem áll módomban sem cáfolni, sem megerősíteni.” Szerda késő délután kiderült, hogy Sáling Gergő és György Péter után az Origo újabb munkatársait veszíti el. Úgy tudjuk, a portál Hírek rovatának több tagja tegnap döntött arról, hogy nem folytatja tovább a munkát. Lemondott az Origo főszerkesztő-helyettese is. „Hát ennyi volt az Origo. Megyek én is, bár a papírmunka meg hátravan” – írta Facebook-oldalán Pethő András, a Lázár-ügyet kirobbantó tényfeltáró cikkek szerzője.
Tiltakozások
Időközben többen bírálták a főszerkesztőváltást. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége még kedden jelezte: a szervezet elnöksége tiltakozik az Origo főszerkesztőjének „politikailag motivált eltávolítása” ellen. Közleményükben úgy fogalmaztak: „A hatalom, amely a közvetlen befolyása alá nem tartozó médiát megfélemlíteni, elhallgattatni igyekszik, demokráciában elfogadhatatlan. Sáling Gergő eltávolítása üzenet a független nyilvánosságnak.”
Az MTI jelentése szerint a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű nemzetközi újságíró-szervezet elnökségének szóvivője, Astrid Frohloff azt írta szerdán Berlinben kiadott közleményében: Sáling Gergő eltávolítása „súlyos csapás a magyarországi független újságírásnak, és nem jó jel az ország további fejlődését illetően”. Szerinte a magyar kormány a legutóbbi választási győzelme után „nyilvánvalóan újabb kritikus hangokat akar elnémítani, és a civil társadalmat is korlátozni akarja”. Az RSF a tervezett reklámadót is bírálta.
Az MSZP szerint a sajtó elnémításának szándékát erősíti az Origo főszerkesztőjének „kirúgatása” is. Sáling Gergőnek azért kellett távoznia, mert a portál kényelmetlen kérdéseket tett fel Lázár János milliós hotelszámláival kapcsolatban – írták.