Ám az idén júliusban az önkormányzat felhívást tett közzé egy olyan megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, amely a címe szerint a Normafa Történelmi Sportterület rehabilitációjának, a valóságban viszont a terület részleges beépítésének, egy 3,5 milliárd forintos beruházás végrehajtásának a lehetőségeit elemzi.
A kiírás többek között a következőket tartalmazza: „Épített projektelemek (min. 50% arányban és 150 hektárra kiterjedő zöldfelületeket tartalmazó területek), sportpályák, -eszközök (megközelítőleg 2000 négyzetmétert meghaladó nettó alapterületű sportlétesítmény; minimum öt sportág vizsgálata, ide nem értve a vízi-, légi- és a technikai sportokat), kiszolgáló létesítmények, támogató infrastruktúra, kereskedelmi szálláshelyek”. Ennek ismeretében egyáltalán nem úgy fest, mintha az önkormányzat lemondott volna az új létesítményekről, illetve adott esetben a sísport infrastruktúrájának bővítéséről.
|
Nyoma sincs annak a hatásvizsgálatnak, amely meghatározná a terület természetvédelmi értékeinek megőrzéséhez szükséges korlátozásokat Teknős Miklós / Népszabadság |
Lapunk információi szerint a megvalósíthatósági tanulmányon már az utolsó simításokat végzik, de egyelőre nyoma sincs annak a Natura 2000 hatásvizsgálatnak, amely meghatározná a terület természetvédelmi értékeinek megőrzéséhez szükséges korlátozásokat. (Holott eredetileg a kiírók is úgy számoltak, hogy a megvalósíthatósági tanulmányt már a harmadik negyedévben elkészülő környezeti hatásvizsgálat tényeinek ismeretében fogalmazhatják meg.)
A Natura 2000-es hatásvizsgálat immár több mint egy éve készül egy kormányzati és fideszes önkormányzati megrendelésekkel gazdagon ellátott mérnökirodánál. Ez a gyakorlat fölöttébb szokatlan egy nemzeti parki terület esetében, ahol kis túlzással minden bokrot és fűszálat ismernek már a szakemberek, nem kell új kutatásokat végezni. A Népszabadságot több forrásból is úgy tájékoztatták, hogy a környezeti hatásvizsgálat készítője folyamatosan egyeztet a Normafa leendő beruházóival (akiket eddig sem a kormány, sem a kerületi önkormányzat nem nevezett meg), és igyekszik olyan dokumentumot készíteni, ami megfelel a befektetők igényeinek.
|
A környezetvédők most azért lobbiznak, hogy még a véglegesnek szánt verziót is láthassák a nyilvánosságra hozatal előtt Teknős Miklós / Népszabadság |
Pokorni korábban megígérte, hogy a civil zöldeket is bevonják a Natura 2000-es hatásvizsgálat elvégzésébe, nekik azonban eddig csupán egy – a civilek szerint értékelhetetlen színvonalú – közbenső munkaanyagot mutattak meg, azóta senki nem konzultált velük.
A környezetvédők most azért lobbiznak, hogy még a véglegesnek szánt verziót is láthassák a nyilvánosságra hozatal előtt, attól félnek ugyanis, hogy a szöveg olyan kompromisszumokat tartalmaz majd, amelyek lehetetlenné teszik a legféltettebb élőhelyek megőrzését.