|
Nem zavarossá vált vagyoni helyzete miatt marad az ülésterem második sorában, a miniszterek és államtitkárok mögött Kurucz Árpád / Népszabadság |
Azt lapunknak cáfolták, hogy a vagyonnyilatkozati "turbulencia" - az, hogy a választási kamány-finisben többször is vagyonnyilatkozatának módosítására kényszerült - állna annak a hátterében, hogy Rogánnak marad a parlamenti szerep.
Orbán Viktor bizalma nem ingott meg ugyanis a frakcióvezetőjében, ezt azzal is demonstrálták, hogy a választási győzelem éjszakáján a Duna parti színpadon Rogán Antal is ott állt feleségével a színpadon a miniszterelnök mögött.
A pénz útja
A Népszabadsághoz ez elmúlt hetekben olyan információk jutottak el, hogy a miniszterelnök részéről az "operatív és fáradhatatlan" jelzőt teljesítménye alapján Rogán Antal is kiérdemelte - jóllehet a csúcstartó Lázár János államtitkár -, és volt olyan stációja a kormányalakítási tervezgetésnek, amikor olyan elképzelés is formálódott, hogy Orbán Viktort harmadik kormányában a Miniszterelnökségen két "erős", de egymás mellé rendelt államtitkár is segíti: Lázár János, illetve Rogán Antal.
"E duplikáció azonban az érintetteknek miért tetszett volna?" - vetette fel egyik forrásunk, hozzátéve, az uniós fejlesztési pénzek feletti diszponálás pro és kontra is szerepet játszott, illetve játszik a kormányalkításban.
|
Lázár János állta a vihart Teknős Miklós / Népszabadság |
Ennek kapcsán a hvg.hu hetekkel ezelőtt "Lázár-Rogán-Radóc utca" címszóval azt fejtegette, Lázár János dolga volt eddig az uniós pénzek kifizetésének felgyorsítása, a pályázatok egyszerűbbé tétele is, és erről a jövőben sem szívesen mondana le. Az ezermilliárdos nagyságrendű uniós források fölötti felügyeletre Lázár Jánoson túl Rogán Antal is pályázna, ő ezért a fejlesztési miniszter szeretne lenni, ugyanakkor Simicska Lajos is szeretné megtartani befolyását (az ő egyik cégének van a központja a Radóc utcában).
A hvg.hu szerint Simicska befolyását mutatná, ha maradna Németh Lászlóné a miniszter, aki Nyerges Zsolt nagyvállalkozó testvérét is magával vitte az NFM-be kinevezése után.
Lázár belemenne abba is, ha maradna a jelenlegi felállás, mivel Csepreghy Nándor fejlesztéspolitikáért felelős helyettes államtitkár és Szalóki Flórián, közlekedési operatív programokért felelős helyettes államtitkár révén akkor is „rajta tarthatja a szemét a pénzek elosztásán, ha ő kancelláriaminiszter lesz”. (A bonyolult hatalomtechnikai folyamat egyik fázisa lehetett a hátterében annak is, hogy kiszivárgott: Lázár János arra is készen állt, hogy cseréljen Rogán Antallal, azaz frakcióvezető legyen, ha a miniszterelnök ezt jónak látja.)
Addig sem kopik
Egy 117 fős kormánypárti parlamenti frakció vezetése - "forró dróton" a miniszterelnökkel, a házelnökkel és kulcspozícióban lévő miniszterekkel - nem kisebb kihívás adott esetben, mint egy miniszteri poszt - mondta lapunknak egy befolyásos fideszes politikus.
"Tónira - ha most végül frakcióvezető lenne is -, a ciklus közepén, egy kormányátalakítás apropóján, még várhat miniszteri bársonyszék. És addig sem kopik" - tette hozzá.