Pakson nehéz olyan embert találni, aki ne örülne az atomerőmű bővítésének. A 19 ezer lelkes, Duna parti város – találomra megszólított – lakói úgy látják, hogy a beruházásnak köszönhetően Paksnak biztos a jövője hozzávetőleg 2100-ig. A kérdezettek azon sem akadnak fenn, hogy a beruházás dokumentumait 30 évre titkosították.
Megkérdeztük az erőmű négy korábbi – immár szabadon nyilatkozó – vezetőjét is az ügyben, s ők is támogatják az erőmű bővítését, a titkosításról viszont némiképp eltérőn vélekednek. A 64 esztendős Kováts Balázs 38 éven át dolgozott az erőműben, a mérnök blokkirányítóként, nukleáris igazgatóhelyettesként és a cég kommunikációs igazgatójaként szolgált, ő indokoltnak tartja a titkosítást. Kováts úgy érvel: a titkosítás védi a műszaki megoldásokat szállító Roszatom és az erőmű leendő üzemeltetőinek érdekeit, elvégre nem jó, ha a konkurencia ismeri az itt bevetett technikai újdonságokat. A titkosítás miatt a társadalom nem lát bele, hogy a munkákat melyik alvállalkozó, milyen áron nyeri el, ebből adódóan lehetőség van a mutyizásra. Ezt Kováts felesleges aggodalomnak minősíti, mondván: a beruházás 2026-ban fejeződik be, s addig többször lesz választás, kormányváltás esetén az új vezetés kontrollálhatja a korábbi szerződéseket.
Fotó: Népszabadság |
Megkérdeztük minderről Süli Jánost, Paks független polgármesterét, akinek irányításával 2014-ben a civilek a városban legyőzték a kormánypárti jelölteket. Süli 31 évet dolgozott az erőműben, s 2009-2010-ben ő volt az első számú vezetője a cégnek. A polgármester azért helyesli a titkosítást, mert ha a zöld szervezetek „rászállnak” a beruházásra, akkor a Süli szerint gyakorta felesleges adatigénylés elviselhetetlenül sok munkát okoz a menedzsmentnek. A kormány ezt akarta meggátolni a titkosítással – véli a polgármester. Süli hozzátette, az unió figyel a beruházásra, s nem engedi, hogy olyan szerződések is titokban maradjanak, amelyek nyilvánossága fontos. Arra, hogy a titkosítás az alvállalkozók kiválasztásának módját akarna elfedni, Süli ironikusan legyintett: – Mutyi mindenhogyan lesz. Azt nálunk, sajnos, az sem akadályozza meg, ha a szerződések nyilvánosak.