Már majdnem összeállt Falus kampánycsapata is. Értesülésünk szerint segítői között van, aki korábban a Miniszterelnöki Hivatalban, más a Haza és Haladás Egyesületben dolgozott, és kormányzati tapasztalattal rendelkező szocialista politikus is tagja a stábnak. Kampányfőnökként, úgy tudjuk, egy korábbi bankvezető jött számításba, akit azért nem neveztek meg lapunknak, mert még nem hivatalos a megbízása. Forrásunk mindenesetre úgy jellemezte, mint aki komoly vezetői tapasztalattal rendelkezik.
Falus Ferenc a Népszabadság kérdésére azt mondta: az őt támogató pártok elképzeléseire építve állítja össze és véglegesíti főpolgármester-jelölti programját, amelyet a Velemenyszabadsag.hu weboldalon tesz közzé néhány napon belül. Ott bárki kommentálhatja, javaslatokkal segítheti.
Falus hozzátette, főként a tervezett intézkedések sorrendjének meghatározásához vár választói véleményeket, ám a helyi problémákra, napi bosszúságokra is kíváncsi, hogy azokra is válaszokat adhasson a programja. A honlap elindítását azzal magyarázta: orvosként tudja, hogy a súlyos beteghez konzíliumot kell összehívni, márpedig „Budapest most a Fidesz kénye-kedvének kiszolgáltatva súlyos beteg”.
Lapunknak a baloldali pártok vezetői azt mondták, mivel a fővárosi listás voksolás megszűnt (a budapesti kompenzációs listára a vesztes kerületi polgármesterjelöltekre adott töredékszavazatok kerülnek föl), főleg a kerületekre koncentrálnak. Ennek annyi előnye feltétlenül van, hogy bár a három párt külön listán indul, nem kell egymással szemben kampányolniuk, hiszen a fővárosi választók csak személyekre szavaznak ettől az évtől: főpolgármester-jelöltre, kerületi polgármesterre és helyi képviselőre.
Az is biztosnak látszik, hogy az ellenzéki pártok erőforrásaikat nem abba a hét, jobboldaliként elkönyvelt városrészbe összpontosítják, ahol a választási rendszer miatt egymással is versenyeznek. Mindenkinek fontosabb, hogy a baloldal nyerjen Újpesten, Zuglóban vagy Csepelen, mint hogy melyik párt lesz a második, harminc százalékkal lemaradva a Fidesz mögött az esélytelen budai kerületekben – magyarázta lapunknak az egyik ellenzéki pártvezető.
Szerinte a kerületek többségében nem lesz gond az együttműködéssel, hiszen mindenki a győzelemben érdekelt, de nem lepődne meg, ha például Óbudán, ahol csak nagyon nehezen sikerült tető alá hozni az összefogást, és személyes ellentétek terhelik a pártok viszonyát, mindenki inkább önmagáért dolgozna, és a baloldalon belüli presztízsharccá alakulna a választás.
Pécs és Szekszárd: alakuló összefogás
Pécsett a Demokratikus Koalíció (DK) is beáll az MSZP és az Együt–PM által támogatott független polgármesterjelölt, dr. Kovács Ágnes mögé. A DK azért döntött így, mert úgy látják, hogy az intézményvezetői tapasztalattal rendelkező Kovács Ágnes, gyermekgyógyász főorvos méltó és széles bázisú kihívója lesz Páva Zsoltnak, Pécs kormánypárti polgármesterének.
Elképzelhető, hogy Szekszárdon is teljesebb lesz a baloldali pártok összefogása, mint azt egy-két nappal ezelőtt várni lehetett. A tolnai megyeszékhelyen az MSZP és az Együtt az LMP polgármesterjelöltjét, a trafikmutyit leleplező Hadházy Ákost támogatja.
Gyurcsány Ferenc pártja eddig elzárkózott ettől, a párt berkeiből azonban kiszivárgott, hogy a Demokratikus Koalíció mégis beáll Hadházy Ákos mögé. (Ungár Tamás)