Helyi népszavazásokat kezdeményez a Párbeszéd Magyarországért a főváros legvitatottabb, legnagyobb környezeti hatású beruházásairól. A párt azt javasolja, a Városliget projektről, a római-parti mobil gátról és az olimpiáról is döntsenek a budapestiek.
Az eddigi véleményszondázásokból sejthető, hogy a közvetlenül érintett kerületek és a főváros lakossága nem lelkesedik a Városliget múzeumi negyeddé alakításáért. Ez azonban láthatóan egy cseppet sem akadályozza a kormányt, amely a napokban „végleges” döntést hozott Budapest első közparkjának beépítéséről.
Fák a Városligetben – hogy papíron is léteznek, az nem biztos Kurucz Árpád / Népszabadság/archív |
Hogy milyen körültekintően mérlegelték például a zöld felületek alakulásának kérdését, ahhoz támpontot szolgáltat a városligeti fakataszter története. Amint arról a Népszabadság idén májusban a Városliget Zrt. vezérigazgatójától közérdekű adatigényléssel nyert információk alapján beszámolt, sem maga a zrt., sem a fákat gondozó Főkert nem rendelkezik teljes körű fanyilvántartással, illetve a fák ökológiai státusát rögzítő állapotfelméréssel. Egy hét múlva a cég mégis előrántotta a fakatasztert. A Ligetbudapest.eu weboldalon elérhető dokumentumban már első olvasásra is feltűnnek kételyeket ébresztő momentumok: a Petőfi Csarnok épülete, ahová múzeumot terveznek, aránytalanul nagy a Városliget térképén, a feltüntetett parkterület pedig csak az Állatkerti körútig tart, vagyis az állatkert és az egykori Vidám Park teljes egészében hiányzik belőle, a faállományával együtt.