A területi választási bizottság elfogadta az érveket, s arról döntött, hogy meg kell ismételni a polgármester-választást Ózdon. Ezt a verdiktet később a Debreceni Ítélőtábla is helyben hagyta, s az új voksolást november 9-re tűzték ki.
Orbán Viktor 2010-ben épp ezen a borsodi településen ígérte meg, hogy két hét alatt rend lesz az országban. – Hát nem lett rend – ezt már egy ózdi fiatalember mondja, aki annyit árul el magáról, hogy tanár az egyik helyi iskolában. Szavai szerint ő és családja jobboldali érzelmű, s mindig a Fideszre szavaztak. Így tettek legutóbb is. Azon viszont nem lepődtek meg, hogy ha szoros eredménnyel is, de a Jobbik győzött.
|
„Itt annak idején szép bányászházak álltak sorban” Szabó Bernadett / Népszabadság/archív |
– Az eddigi polgármester alig kampányolt, hátradőlt a foteljében, és azt hitte, már attól megnyeri a választást, mert oda van biggyesztve a neve mellé, hogy Fidesz-KDNP – folytatja a tanár. – Csakhogy az itt élőket nem érdekli már a pártpolitika, és az se, hogy hány muskátlit ültetnek be a főtérre. Itt munka kell. Ez a város hajdan virágzó ipari központ volt, tizennégyezer kohászati munkahellyel. Most alamizsnáért koldulnak a hajdan büszke munkásemberek, és minimálbéren tengődnek egy olyan városban, ahol lassan minden második ember cigány.
A Jobbik azt ígérte, hogy – miként azt Miskolc teszi – kitelepítik innen a renitens romákat. Hát ezért győzött Janiczak Dávid, aki vetélytársával ellentétben az egész kampányban „odatette magát", járkált, agitált, beszélgetett az emberekkel – teszi hozzá. Majd odaböki: másodszorra már ők sem adnak esélyt a Fidesznek, inkább a Jobbikra szavaz a család, hadd jöjjön egy friss erő. Az ugyanis mindenkit irritál – mondja –, hogy a Fidesz képtelen elfogadni a vereséget, s megóvta a végeredményt.
– Elsősorban csalásmentes választást szeretnénk, ezért óvtuk meg az előző eredményt. Nem hagyhatjuk, hogy az elmúlt négy év eredményei kárba vesszenek, s egy nevetségesen blőd, idealista alapon működő, szélsőjobboldali vezető irányítsa Ózdot. Ezt a város nem bírná ki, Ózd nem lehet ellenzékben – mondja Fürjes Pál, aki az elmúlt négy évben a Fidesz színeiben irányította a borsodi települést. Szerinte az első negatív jelek már a választások után közvetlenül megmutatkoztak, mert az egyik német cég, amelyik évek óta támogat egy ózdi sportegyesületet, felbontotta a szponzori szerződést. Fürjes úgy véli, ez csak az első lépés, amelyet újabbak követhetnek, ha a jobbikos polgármester marad.
Az előző városvezető elismeri: hiba volt, hogy azt hitték, az eddigi eredményeik magukért beszélnek. Ózd fejlődő pályára állt, s ezt nem kérdőjelezik meg a helyiek. Szerinte öt és félmilliárdos adósságállománnyal vette át a várost négy éve, s ezt részben a maguk erejéből, részben a kormány adósságrendezési eljárásának köszönhetően sikerült lefaragni. Ezerötszáz új munkahelyet teremtettek – nem csak a közfoglalkoztatásból –, s ezzel a korábbi 23 százalékos munkanélküliségi arány több mint öt százalékkal javult.
– Az elmúlt évtizedben voltak itt tüntetések, felvonulások, cigányellenes megmozdulások. Mostanra a támogatott közmunkák és képzések révén beállt egyfajta társadalmi béke, javultak a közbiztonsági mutatók. Persze, lehetett volna látványosabb a javulás, ha előbb nem a város költségvetésének stabilizálásával kell foglalkoznunk – mondja.
Azt, hogy – miként a helyiektől hallottuk – a peremkerületek népének kezét elengedte a városvezetés, Fürjes határozottan cáfolja. Azt állítja, új orvosi rendelők, utak, járdák épültek ott is, s iskolákat, óvodákat újítottak fel.
|
Fürjes csak hátradőlt – mondják a fideszes polgármesterről Vajda János / MTI |
Fürjes szerint ha jobbikos marad a polgármester – aminek ellenkezőjét erősen reméli –, gúzsba lesz kötve a keze, hiszen a testületben többségben vannak a fideszes képviselők. Persze ellenzékből is lehet jól várost vezetni. – Szegeden láthattuk ezt, azzal a különbséggel, hogy az ottani polgármester a földön jár, és programja hitelessé teszi őt. Ezt az ózdi jobbikos nyertesről nem mondhatjuk el – teszi hozzá.
Janiczak mindössze két napot dolgozott polgármesterként Ózdon. – Kedvesek voltak és együttműködők – válaszolja a jobbikos győztes arra a kérdésünkre, miként fogadták őt a polgármesteri hivatal dolgozói az első munkanapján. Majd jött a hír: meg kell ismételni a választást, mert az eredmény jogsértő körülmények között született. Azt mondja, a volt fideszes városvezető eljárása a koncepciós perekére emlékeztet, s kreált bizonyítékokkal akarják megbuktatni őt. Ezért hamis vád miatt a Jobbik is feljelentést tett az ügyben. – Arra számítok, hogy november 9-én még több ember fog a Jobbikra szavazni, mint október 12-én – mondja – Meggyőző fölénnyel igazoljuk majd: Ózd változást akar.