Nagyjából végrehajthatatlanok lesznek azok az új szabályok, amelyek a tömeges bevándorlás kezelését célozzák – állítják jogvédők. A menedékkérők tömeges fogva tartása és az érdemi jogorvoslat lehetőségnek megszüntetése ráadásul nemzetközi egyezményekbe ütközik.
A civil jogvédők meglepetéssel fogadták a menedékjogról szóló és több más törvény módosítására múlt pénteken benyújtott javaslatokat, s egyelőre tanulmányozzák azokat. Azt viszont forrásaink különösebb vizsgálódás nélkül leszögezték: nyilvánvalóan az a cél, hogy a menekültügyi eljárás legyen gyors, az elutasító döntést pedig érdemben ne lehessen felülvizsgálni.
A menedékkérőket tehát a kormány előterjesztése alapján szabályozott úton szeretnék bebocsátani, s a határozat megszületéséig őket fogva tartanák, majd lehetőség szerint rövid úton ki is toloncolnák.
Az augusztus 1-jétől hatályos szabályok szerint aki a biztonságosnak minősített Szerbia felől jön, annak a menekültstátus iránti kérelmét szinte automatikusan elfogadhatatlannak kell minősíteni. Erre a törvény 15 napot ad, míg három nap áll az érintett rendelkezésére, hogy jogorvoslati kérelmet nyújtson be például arra hivatkozással, hogy a számára déli szomszédunk nem bizonyult biztonságos harmadik országnak – mellesleg az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint sem az –, s erről a bíróságnak nyolc napon belül döntenie kell.