Nagyjából ugyanilyen érvek alapján döntöttek csütörtökön arról, hogy – a kis szavazatkülönbségre tekintettel – a polgármester-választást egészében meg kell ismételni, továbbá két helyi választókerületben is újra kell szavazni. A bizottság november 9-re mindjárt ki is tűzte a választás napját.
Gyurcsány fellebbezésében az olvasható: „A kifogástevő által sem vitatott, egyébként köztudomású tény, hogy a kampányeszközön feltüntetett logókkal rendelkező szervezetek Hajdu László polgármesterjelöltet támogatták." A DK-elnök szerint ez pedig bevetett gyakorlat, és „a választási szervek és a bíróságok már több alkalommal állást foglaltak azzal kapcsolatban, hogy jogsértő-e, ha egy jelöltet támogató szervezetek logója a kampányeszközökön feltüntetésre kerül".
A fellebbezés több korábbi döntésre – köztük jogerős határozatokra – is hivatkozik, amelyek szerint a hasonló ok miatt kifogásolt „plakáton nem jelenik meg, hogy melyek a támogató szervezetek emblémái, és amelyek a jelölőszervezetek emblémái. Következésképpen a plakát azt az információt sem közvetíti, hogy valamennyi szervezet, amelynek az emblémája megjelenik, jelölőszervezet volna". Az FVB leszögezte, ezzel nem tévesztik meg a választókat.
A Szegedi Ítélőtábla is hozott csaknem ugyanilyen érvekre alapozott döntést, kimondva: „a felelős választópolgártól elvárható, hogy választójoga gyakorlása során (...) különbséget tegyen jelöltet támogató, illetve jelöltet jelölő szervezetként delegáló párt, civil szervezet között". A Kúria előtt szintén volt már ilyen ügy, és a legfőbb bírói fórum rámutatott, hogy „A demokratikus ellenzék közös polgármesterjelöltje" megjelölés nem félrevezető. A verdikt szerint az sem félrevezető – így nem kifogásolható –, ha a jelöltet támogató szervezetek logója megtalálható a kampánykiadványokon.
A baloldali delegált is megszavazta
A Hagyó Miklós nevével fémjelzett időszakig eredeztethetően feszültségekkel terhelt a viszony Hajdu László és korábbi pártja között. Hajdu négy éve kilépett az MSZP-ből, a Rászorultakat Támogatók Egyesülete jelöltjeként indult a rákospalotai polgármester-választáson, és több mint kétszer annyi szavazatot szerzett, mint a szocialista Tóth Imre, de így sem tudta megtartani 14 éve őrzött székét. Ennek az ellentétnek azonban semmi köze a választási bizottságban történtekhez – állítják a fővárosi szocialisták.
Egyikük lapunknak elmondta: a Fidesz beadványát megszavazó delegáltat a baloldali pártok közösen bízták meg, egy párton kívüli ügyvédről van szó, aki állítólag maga sem tudta pontosan megmagyarázni az MSZP budapesti vezetőinek, hogy miért támogatta a választás megismétlésére vonatkozó indítványt, de szakmai és nem politikai okokra hivatkozott. Forrásunk hangsúlyozta, a helyi szocialistáknak az MSZP és a DK vezetői közötti országos üzengetés közepette sem fűződik semmilyen érdeke a választás megismétléséhez. (B. D.)
Gyurcsány a fellebbezésben felhívja arra is a figyelmet, hogy a szavazás megismétlését csak olyan jogsértés alapozná meg, amely a választás eredményét érdemben befolyásolta. Erre vonatkozóan azonban a kifogást benyújtó Fidesz semmiféle bizonyítékot nem terjesztett elő, a választási bizottság döntése ezért is téves.
Az FVB pénteki határozata alapján valószínűsíthető, hogy a jogorvoslati kérelmet miként bírálják majd el – hangsúlyozta kérdésünkre Hajdu László. Bizonyos tehát abban, hogy a választás megismétlését elrendelő határozatot is megsemmisítik. Ezzel azonban véleménye szerint az ügy még nem zárul le, mert úgy véli, a Fidesz nem adja fel egykönnyen, és vélhetően a Fővárosi Ítélőtábla mondhatja majd ki a végső szót. Most már azonban optimista, és a fellebbezésben is hivatkozott döntések alapján bízik benne, hogy nem lesz újabb szavazás.