A Népszabadság 2011. január 2-án a címlapon az Európai Unió összes nyelvén tiltakozott a sajtószabadság megszűnése miatt, miután a második Orbán-kormány a magyar sajtót korlátozó médiaszabályozást fogadott el. A hazai és nemzetközi szinten is nagy botrányt kiváltó médiaszabályozást a parlament az Európai Bizottság vizsgálata nyomán több ponton módosította.
Az Alkotmánybíróság 2011-ben az alkotmánnyal ellentétesnek ítélte és megsemmisítette a médiatörvények több paragrafusát. Politikai érdekek szerint központosították a közszolgálati médiát. Központi gyártóbázisként létrehozták a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alapot (MTVA), amely már több mint évi 80 milliárd forintból gazdálkodik. A törvény nem biztosítja a közszolgálati médiumok függetlenségét, az MTVA vezérigazgatóját csak Fidesz-jelöltekből álló testület, a Médiatanács elnöke nevezi ki.
Fotó: Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A köztévé híradója az elmúlt években három nagy botrányt keltő hamisítást követett el. Márciusban az M1-en elindították a nemzeti hírcsatornát, amely szakmailag és a nézettség tekintetében is megbukott. Az állami hirdetések egyoldalú elosztása egyre inkább torzítja a médiapiacot, de így a jobboldali médiumok különösebb megrázkódtatás nélkül vészelhették át a gazdasági válság éveit.