galéria megtekintése

Lázadó szocialisták

Az írás a Népszabadság
2014. 08. 07. számában
jelent meg.


Bita Dániel
Népszabadság

Horváth Csaba lemondott a főpolgármesteri jelöltségről, már nem ő az akadály, hanem a lázadó kerületi vezetők. Sok helyen nem fogadják el a három ellenzéki párt megállapodását, így az arról végső szót kimondó pénteki küldöttértekezleten bármi megtörténhet.

Nagy öröm: megszületett az egyezség. Igaz, a közös főpolgármester-jelöltet még rejtegetik, míg a szocialisták rá nem bólintanak az alkura
Nagy öröm: megszületett az egyezség. Igaz, a közös főpolgármester-jelöltet még rejtegetik, míg a szocialisták rá nem bólintanak az alkura
Banczik Róbert

Már nem Horváth Csaba a legnagyobb akadálya annak, hogy az MSZP pénteken jóváhagyja a Demokratikus Koalícióval és az Együtt–PM-mel kötött fővárosi megállapodást. Szocialista forrásaink azt állítják: több kerületi vezető próbálja megfúrni az egyezséget, de legalábbis jobb pozíciót kiharcolni a maga városrészében.

Az MSZP budapesti párttanácsának kedd éjszakába nyúló ülésén úgy tűnt, nem is reménytelenül. Huszonhatan szavaztak, közülük tizenöten támogatták azt az elvi állásfoglalást, amely javasolja a pénteki küldöttértekezletnek, hogy állapodjanak meg a másik két baloldali párttal a koordinált indulásról. A többiek nemmel szavaztak, vagy tartózkodtak. Köztük olyan nagy létszámú MSZP-szervezetek képviselői, mint az óbudai, a kőbányai, az angyalföldi és a zuglói.

 

Ez azért lényeges, mert a párttanácsban a kerületi elnököknek és a budapesti elnökség tagjainak egy-egy szavazatuk van, a végső döntést hozó küldöttértekezleten viszont a kerületi szervezetek taglétszámuknak megfelelő súllyal vannak jelen. Az ellenzők hangja így erősebb lehet.

Ezért mondják forrásaink, hogy a pénteki döntés – bármi történt is kedden – megjósolhatatlan. És ezért próbálnak előre menekülni azok, akik a megállapodásban érdekeltek. Kunhalmi Ágnes, az MSZP fővárosi elnöke, Molnár Csaba, a DK alelnöke és Szigetvári Viktor, az Együtt-PM ügyvezetője tegnap sajtótájékoztatón jelentette be a hétfőn kötött alku részleteit. Itt Kunhalmi kénytelen volt hangsúlyozni, hogy arról csak pénteken lesz hivatalos döntés. Azt azért hozzátette, hogy Falus Ferenc főpolgármesteri jelölését pozitívan fogadta a párttanács.

Lapunkat arról tájékoztatták, hogy az öt órán át tartó ülésen alig került szóba az egykori tiszti főorvos, érdemi ellenérv egyáltalán nem hangzott el. Horváth Csaba is jelezte, ha a többség úgy látja jónak, visszalép Falus javára a jelöltségtől, de ezzel megvárja a küldöttértekezletet.

Kerületi vezetők viszont fölvetették: ha Horváth egyoldalúan visszalép, annak meg kell kérni az árát, nem engedhetnek feltétel nélkül a DK és az Együtt–PM ultimátumának.

Több kerületi szervezet közölte is, hogy mit szeretne. A zuglóiak és az angyalföldiek több képviselő-jelölti helyet. A kőbányaiak azt, hogy Somlyódy Csaba induljon a DK-s Élő Norbert helyett a polgármesteri címért. Somlyódy tegnap közleményt adott ki, amelyben világossá tette: továbbra is ő az MSZP megválasztott jelöltje Kőbányán.

Steiner Pál már a múlt héten levelet írt (akkor még az ellen tiltakozva, hogy náluk, az V. kerületben egymással szemben indulnának a baloldali pártok) az MSZP országos és fővárosi vezetőinek, közölve: nem fognak végrehajtani olyan megállapodást, amely miatt szocialista képviselő nélkül maradhat a helyi testület. A belvárosi MSZP azt a fejleményt sem fogadta nagyobb örömmel, hogy közös polgármesterjelölt lesz, de nem Steiner, hanem az Együtt–PM-es Juhász Péter. A korábbi szocialista polgármester már akkor – Falus Ferenc megnevezése előtt – fölvetette: önsorsrontás lenne Horváth Csabát úgy visszavonni, hogy ezért semmilyen ellentételezést nem kapnak.

Kedd este már többen így érveltek, több kerületi vezető pedig arra is utalt, hogy nem fogják magukra nézve kötelezőnek tartani a hárompárti megállapodást, ha az változatlan marad. Márpedig az Együtt–PM és a DK azt közölte: a csomag zárt, az MSZP eldöntheti, kell-e neki vagy sem, de további alkudozásra nincs mód kevesebb mint tíz héttel a választás előtt, főleg úgy, hogy a tárgyalások korábban épp a szocialisták kérésére szüneteltek.

Lapunk kérdésére a DK egyik vezetője világossá tette, ragaszkodnak Élő Norberthez, az Együtt–PM egyik politikusa pedig arról beszélt: Juhász tette a legtöbbet azért, hogy feltárják az V. kerületi önkormányzat gyanús ügyeit, ezért ő a legesélyesebb jelölt. Nehezíti a helyzetet, hogy a szocialisták között vannak, akik úgy látják: a pénteki döntés sem kötelezheti semmire a kerületeket. Az MSZP alapszabálya szerint ugyanis a helyi jelöltekről a helyi szervezeteknek kell határozniuk, márpedig – mondta lapunknak az egyik pesti kerületi küldött – ők még nem szavaztak az Együtt–PM által megnevezett polgármesterjelöltről, és senki sem írhatja elő, hogyan voksoljanak.

Azt a megállapodáspártiak is elismerik (és kedden valamivel mégiscsak ők voltak többen), hogy a DK és az Együtt–PM kész helyzet elé állította az MSZP-t. Szerintük azonban mindenki sokat engedett, a szocialisták előtt pedig nyitva az esély, hogy öt-hat kerületi polgármesterük legyen, kétszer annyi, mint most. Ha viszont az Együtt–PM és a DK kitart álláspontja mellett, és nem hajlandó tovább tárgyalni, az MSZP még jelenlegi, 2010-ben megszerzett pozícióit is elveszítheti.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.