„A kormányrendelet azon pontja, amely a földek értékesítésének köréből kiemeli a természetvédelmi területeken elhelyezkedő termőföldeket, természetvédelmi szempontból nagy jelentőséggel bír. A határozat kimondja, hogy természetvédelmi területek és erdők esetében nem lehetséges az állami területek értékesítése, de sajnos nem definiálja ezt kellő pontossággal.
A védett értékek közé tartoznak ugyanis az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű Natura 2000 területek is, amelyek esetében a már állami tulajdonban lévő földrészletek megtartása jelenti a legerősebb garanciát a nemzetközi természetvédelmi kötelezettségek teljesítésére" - fogalmazott Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület igazgatója.
Indul a fideszes bandaháború a földért
Pár napja írták ki az első értékesítési felhívásokat, de máris sejthető, kik lesznek az állami földeladások kedvezményezettjei és vesztesei. Részleteket itt olvashatnak: >>>
- A jogszabály említett pontjára az alapvető jogok biztosának jövő nemzedékekért felelős helyettese is felhívta a figyelmet nyilatkozatában, és aggodalmát fejezte ki a Natura 2000 területek magánkézbe adásával kapcsolatosan. Ennek ellenére október 15-én a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet honlapján megjelent a 3 hektár térmértéket meghaladó földrészletek értékesítésére vonatkozó hirdetmény, amelyben számos Natura 2000 védettség alatt álló terület is szerepel – írják a természetvédők.
„A természetvédelem hazai és közösségi céljait a leghatékonyabban a termőföldek állami tulajdonban tartásával lehet elérni, mivel a magánkézben lévő területeken a természetvédelmi érdekérvényesítés eszközrendszere jóval korlátozottabb, mint az állami tulajdonú területek esetén. Az állami tulajdon lehetőséget nyújt arra, hogy a társadalmi-gazdasági viszonyok és elvárások megváltozására - például a klímaváltozás miatt egyre erősebben felmerülő klímaalkalmazkodás kapcsán - a földhasználat térségi szinten átgondolt, nagyléptékű megváltoztatásával, vagy a földterületek kezelésébe bevont társadalmi csoportok módosításával reagáljon. Magántulajdon esetében ez a lehetőség megszűnik" - szögezte le Sipos Katalin, a WWF Magyarország igazgatója.
Az Orbán-kormány dobra veri a védett magyar földeket is
Saját ígéretét és az Alkotmánybíróság határozatát is megszegi a kormány. Az eladásra kínált állami földek listáján egyre több védett területet találnak az ellenzéki és civil szakértők. Tovább a teljes cikkre: >>>
„A természeti erőforrások közösségi birtoklása lenne az igazi megoldás a kormány által is ismert problémákra. Az állami földek elsősorban közjólétet kell, hogy szolgáljanak, amely a védett területek esetén főként a természetvédelmi funkciót jelenti. Ezért is fontos, hogy a természetvédelmi oltalom alatt álló állami tulajdonú területek kerüljenek a nemzeti park igazgatóságok vagyonkezelésébe" – tette hozzá Farkas István, a Magyar Természetvédők Szövetségének ügyvezető elnöke.
A fentiek alapján a három szervezet a Natura 2000 területek állami tulajdonban tartására kéri a szakminisztert.