Az MSZP-s Harangozó Tamás ezzel kapcsolatban lapunknak megjegyezte: az elöljárói gondoskodás jegyében a rendőri vezetésben legalább
felvetődhetne annak a lehetősége, hogy ne pénzben „követelje vissza a szerinte jogtalanul kifizetett összeget", hanem adja meg a lehetőséget azok számára, akik vállalják, hogy túlmunkában ledolgozzák.
Harangozó a szakszervezeti vezetőkhöz hasonlóan emlékeztetett rá, hogy a túlórákat nem a kisrendőrök bemondása alapján számolják el. A parancsnokoknak írásban el kell rendelniük a túlórákat, majd igazolniuk kell a teljesítéseket. Ehhez képest az ORFK az ügyben jórészt vétlen kisrendőröket zaklatja.
A túlmunkabotrány azután robbant ki, hogy a rendőri vezetők
visszamenőlegesen készenléti időnek minősítették a határon szolgálóknak túlmunkaként kifizetett munkaidőt.
Készenlétért azonban jóval kevesebb jár, mint a túlóráért, mondván, a készenléti időben a rendőr „nem dolgozik", csak várja, hogy szükség esetén behívják. Az érdekképviseletek szerint azonban más a készenlét, ha otthon a családjával van a rendőr, és megint más, ha a migrációs nyomással terhelt határon, ahol még „a szabad idejében sem csatolhatja le a pisztolytáskáját, és vásárolni sem mehet el, mert bármikor bevetésre küldhetik".
|
Rendőrök egy menekült kisgyerekkel Röszkén. Csak készenlétben? Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A Tettrekész Magyar Rendőrségi Szakszervezet ellenállásra szólította fel tagjait. „Nagyon fontos – olvasható a honlapjukon –, hogy ha valaki nem érzi jogosnak a kifizetett túlóra visszakövetelését, semmi olyan önkéntes hozzájárulást ne adjon, amivel elismeri a visszakövetelés jogalapját, mert ez esetben az illetményéből ezt az összeget jogszerűen levonhatja a munkáltató!" Csakúgy, mint a Független Rendőrszakszervezet, a Tettrekész is jogi segítséget ígért a perbe szálló rendőröknek.
Valójában először csak néhány megyében vetődött fel, hogy esetleg rosszul számolhatták el a túlórákat.
Egyes források szerint nem zárható ki, hogy egyes parancsnokok így akartak egy kis pluszpénzt juttatni a beosztottjaiknak.
Amikor a Tettrekész tájékoztatásért az ORFK-hoz fordult, az országos rendőrfőkapitány átfogó vizsgálatot rendelt el. Azt még senki nem tudta megmondani, hány rendőrt érint az ügy, és mekkora összeget fizetett ki a rendőrség – feltehetőleg – jogtalanul.
Kérdés továbbá, mi lesz a túlórákat írásban elrendelő, majd a teljesítést igazoló vezetőkkel. Az ORFK „téves jogértelmezésre" hivatkozva próbálta menteni őket az okirat-hamisítás gyanújától. Tisztázandó az is, hogy ha az ügy valójában csak néhány megyét érint, miért nem tűnt fel a kifizetések ellenőrzésére hivatott apparátusnak, hogy egyes egységeknél másokhoz képest jóval több túlórát számolnak el. És miért nem néztek utána a helyes jogértelmezésnek még a kifizetések előtt?
Az ügyben egyelőre sem a Belügyminisztérium, sem az ügyészség nem vizsgálódik, bár névtelenséget kérő forrásaink egyik helyen sem zárták ki, hogy
a végén akár bűnügy is lehet
a téves jogértelmezésből.