Az előzményekről: a szociális ágazatban 2013. november 21-én alakult meg a sztrájkbizottság. A követeléseiket ugyanis a bérek rendezéséről, a munkakörülmények javításáról, az érdekegyeztetés érdemivé tételéről korábban rendre elutasították. Több nyílt levél, petíció és demonstráció után döntöttek úgy az együttműködésre képes érdekvédelmi szervezetek, hogy sztrájkbizottságot alakítanak és sztrájkkövetelésekkel kényszerítik a kormányzatot érdemi tárgyalásokra.
A szociális ágazati sztrájkbizottság hat szakszervezetet tömörít. Követelésük az, hogy az egészségügyi dolgozói illetmény-, illetve bértáblát terjesszék ki a szociális ágazatban foglalkoztatottakra (mind a szakdolgozókra, mind a kisegítő dolgozókra), jogállástól függetlenül. Az ágazatot érintően rendszeres érdekegyeztető tárgyalások legyenek, illetve a szociális ágazat egészére kiterjedően jogszabály írja elő, hogy a munkaközi szünet a munkaidő része.
A sztrájkbizottság tevékenysége eddig sikeresnek bizonyult, hiszen az ágazatban érezhető forrongás hatására kezdő lépésként bevezették a szociális ágazati pótlékot, és megkezdődött az életpályamodell kidolgozása is. Az új kormány megalakítása ugyan megakasztotta a folyamatot, de végül szeptemberben Balog Zoltán humánminiszter kinevezte az új kormányzati tárgyalót, Nyitrai Imre helyettes szociális államtitkárt.
|
Nem először követelik a bérek rendezését a szociális szféra dolgozói Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A múlt hétfőn pedig azt rögzítették a felek, hogy október 6-án aláírják a megállapodást, amit most a kormány lemondott. Ez azért is érte váratlanul az ágazat szereplőit, mert Czibere Sándor, felzárkóztatásért is felelős szociális államtitkár az elmúlt hetekben azt nyilatkozta: a kabinet elkötelezte magát a szociális területen dolgozó szakemberek megbecsülése mellett, és szeretnék bevezetni a szociális életpályamodellt.
Az a cél, hogy a mainál lényegesebben tervezhetőbb, kiszámíthatóbb legyen a szociális szakma, hivatássá váljon, vonzó pálya legyen – hangsúlyozta az államtitkár, aki jelezte azt is, hogy a tárca október közepén szeretné a kormány elé vinni a megállapodást, és ha a döntés megszületik, januártól bevezetik az intézkedéseket. A kormány húzásán nem csak a BDDSZ akadt ki.
„Most mi jövünk! Hétfőn – október 6-án – összeül a sztrájkbizottság, a délutáni időpontban pedig a szükséges és elégséges szolgáltatással kapcsolatosan folytatunk tárgyalásokat a szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkárral. A további teendőkről közösen döntünk, melyhez várjuk javaslataitokat, véleményeteket!” – ez már a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete elnökének interneten közzétett felhívásában olvasható.
Kérdés, hogy képes lesz-e sztrájkot hirdetni az ágazat. Mint emlékezetes, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete tavaly sztrájkot akart hirdetni, de ezt lényegében ellehetetlenítették azzal, hogy a még elégséges szolgáltatások ügyében a bíróságnak kellett határozatot hoznia. A kabinet időhúzása bevált: mire az ítélet megszületett, a sztrájkhangulat kihunyt.