Nos, ez nem jött be: információink szerint idén egyetlen elsős jelentkezett, aki most összevontan tanul a másodikosokkal. A településen a folyamatokat régóta figyelemmel kísérő jogvédő szervezet, az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) egyenként kereste fel a roma szülőket, hogy megtudakolja, ki szeretne átiratkozni másik iskolába.
– Négy családtól kaptunk ilyen kérést, ami tíz gyereket érint. Nemcsak a jobb oktatásért szerették volna az iskolacserét, hanem azért is, mert nincsenek nem cigány barátaik a gyerekeiknek. Én magam mentem el az átiratkozási kérelemmel a közeli Tinnyére, a Kossuth Lajos Általános Iskolába és a pilisjászfalui Dózsa György Általános Iskolába – meséli Kegye Adél, az alapítvány ügyvédje.
Nyulász Izolda, a tinnyei és Péter Éva, a pilisjászfalui iskola igazgatója indoklás nélkül utasította el a gyerekek kérelmét. Érdekessége ezeknek a határozatoknak, hogy a két iskola szó szerint ugyanazt a szöveget írta a szülőknek, csak a neveket cserélték ki a szövegben. A CFCF fellebbezést nyújtott be a Klik pilisvörösvári tankerületéhez, de Hoyos Sándorné tankerületi igazgató ezt elutasította.
Határozata szerint azért, mert a tanuló jogviszonyban áll körzeti iskolájával, azaz a piliscsabai Jókai Mór Általános Iskolával, „amely a gyermek lakhelye szerint könnyen megközelíthető, utazást nem igényel, általános iskolai ellátása biztosított”. Ez azért érdekes indoklás, mert a szabad iskolaválasztás miatt Magyarországon rengeteg szülő viszi egy másik településre a gyerekét, de úgy látszik, a Klik szerint ez a szabadság a cigány szülőket nem illeti meg.
|
Indoklás nélkül elutasítva, ugyanazazal a szöveggel Teknős Miklós / Népszabadság |
A CFCF megtámadta a határozatot, és az ügy közigazgatási bíróságra került. Tegnap döntés is született négy gyerekkel kapcsolatban: a tankerület határozatát hatályon kívül helyezte a bíró, egyúttal új eljárásra kötelezte az iskolákat. – Megdöbbentő volt, hogy a tárgyaláson a tankerület azt állította, túl messze vannak Piliscsabától az érintett települések, 50 percre Jászfalu és 70 percre Tinnye – mondja Kegye Adél ügyvéd, hozzátéve, a Volán menetrendje szerint a tankerület által emlegetett 50 és 70 perc helyett a valóságban néhány perc alatt el lehet jutni az egyik településről a másikba.
A CFCF panaszt tett a Pest Megyei Kormányhivatalnál, mert a gyerekek esetében fennáll az egyenlő bánásmód megsértésének gyanúja. Ha a diszkrimináció ténye megáll, a kormányhivatalnak joga van tanulói jogviszonyt létrehozni. – Reméljük elkezdik az eljárást – teszi hozzá Kegye Adél. Az alapítvány tudomása szerint egyébként egy nem cigány gyereket átvettek a pilisjászfalui iskolába.
Szavak és valóság
Mindaz, ami Piliscsabán történt, azt jelzi, hogy az önkormányzati iskolarendszer felszámolása mögött nem a szegregáció felszámolásának céljai húzódnak. Pedig egy éve Orbán Viktor kormányfő így nyilatkozott: „A kabinet szándékai szerint olyan oktatási rendszert hoz létre, amely nem konzerválja a társadalmi csoportok közötti szakadékokat, hanem minden gyermeknek, éljen bárhol az országban, esélyt ad a tanulásra és így az előrejutásra.”
Balog Zoltán humánminiszter pedig azt közli honlapján: a szegregációt minden formájában üldözni kell, hiszen az törvénytelen és romboló hatású, a lehető leghamarabb fel kell számolni. „Erre ma jó esélyt nyújt az iskolák állami fenntartásba vétele, mely lehetővé teszi egy antiszegregációs intézkedéscsomag kidolgozását is”. (Ó. M. D.)