Általában hosszabb ideje fennálló bérleti joghoz vagy beruházásokhoz kötik a vételárengedményt azokban a kerületekben, ahol jár ilyen az üzletek bérlőinek. Rövid idő után olyan jól, ahogy a Belvárosban, máshol nem lehet járni.
Miután az elmúlt években számos vállalkozás 30 százalék kedvezménnyel jutott hozzá az általa néhány hónapja kibérelt belvárosi üzlethelyiséghez, minden kerületi önkormányzatnak feltettük ugyanazokat a kérdéseket. Adnak-e, és ha igen, milyen feltételekkel engedményt a bérlőknek, illetve hány ingatlant értékesítettek az utóbbi időben?
A kerületek többsége szigorúan szabályozza ingatlanai eladását és bérbeadását H. Szabó Sándor / ORFK |
Egy kerületet találtunk, a Várnegyedet, ahol a vásárlásra jogosult bérlő feltétel nélkül vehet igénybe 20 százalék kedvezményt. A többi belső városrész szigorúbb szabályokat állapít meg. A terézvárosi önkormányzat vagyongazdálkodása elődei gyakorlatával – az Andrássy úti paloták áron aluli, törvénytelen értékesítésével – ellentétben 2010 óta a nagy értékű ingatlanok eladása helyett a bérbeadásra épül; ez közép- és hosszú távon kiszámítható bevételt teremt az önkormányzati feladatokhoz és a fejlesztésekhez – közölte a polgármesteri hivatal. A fideszes vezetésű kerületben a helyiségeket csak versenytárgyalás útján lehet értékesíteni. A bérlők is csak az így kialakult áron élhetnek elővételi jogukkal. Az önkormányzati szabályzat a vételi jog átruházását nem teszi lehetővé. A kerület négy év alatt húsznál kevesebb helyiséget értékesített. (A Belvárosban 2008 és 2013 között 277 üzletet adtak el pályázat nélkül, ebből 155-öt kedvezményesen áron vettek meg a bérlők.)