Tévedett. Az aulában az érsekség két munkatársa fogadott minket, akik udvariasan, de azért határozottan azt mondták: elektromos kerekesszékkel nem lehet bemenni a kiállításra. Természetesen annak nincs akadálya, hogy a kézzel hajtott, „normális" változattal ingyen körbejárja a termeket.
– S azt vajon hol hozzam magammal? A hátamon? – kérdezett vissza ő kissé ingerülten. Szavai szerint cseppet sem életszerű, hogy a huszonegyedik században bárki egy régi típusú járgányon, fáradságosan, kézzel hajtva magát érkezzen ide, az általa ismert egri mozgáskorlátozottak kilencven százaléka már elektromos kocsin közlekedik. Szerinte ezért az érseki palota üzemeltetőinek kellene gondoskodniuk legalább egy olyan kerekesszékről, amelybe az ideérkező, mozgásában korlátozott vendég átülhet. Esetében persze ez sem lenne könnyű: két embernek kellene megfogni, és átemelnie őt ebbe a másik székbe, s kérdés, találnának-e erre alkalmas embereket a személyzet tagjai között.
|
Márkus László szerette volna látni a palota belsejét Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Az érseki palota vezetői az akadálymentesítéssel kapcsolatos kérdéseinkkel a másfél milliárdos beruházás projektmenedzseréhez, Virág Zsolthoz irányítottak. Ő azt mondta: műemléki épületről van szó, s emiatt „meg volt kötve a kezük". A liftet például csak egy kanyargós folyosóról lehet megközelíteni, magát a szerkezetet pedig a tufába vájták, hogy ne sértsenek műemléki falakat.
Rehabilitációs szakmérnöki nyilatkozat szól arról, hogy az épület 2300 négyzetméteréből 2200 akadálymentesített, egyedül a pincében található vinotéka jelent kivételt. Azt ő is elismerte, hogy elektromos kerekesszékkel nem lehet megközelíteni a kiállítást, és hogy a kivitelezéskor valóban csak mechanikus kerekesszékben „gondolkodtak" – ám ezt az uniós előírások lehetővé teszik. Szavai szerint Márkus László és sorstársai számára a „szolgálati kerekesszék" lesz majd megoldás. Ennek beszerzésére pedig „már tettek lépéseket".
Akadályokkal teli belváros
Tettünk egy rövid sétát is Márkus Lászlóval az egri belvárosban, azt tesztelve, vajon melyik üzletbe tudna gond nélkül bejutni akár elektromos, akár mechanikus kerekesszékkel. Meglehetősen siralmas képet kaptunk. Az egyik gyógyszertár előtt ugyan van egy felhajtó, de az ajtó mögött már méretes a küszöb. A könyvesboltban épp fordítva: kint küszöb, bent már sima lenne az út. Nem tudna bejutni a kegytárgyboltba, a színházi jegyirodába, több pékségbe, lakberendezési üzletbe sem. Ritka kivétel azért akadt. Egyetlen étterembe jár, a régi Tábornok házból átalakított Nemzeti Kávéházba, mert tapasztalatai szerint az egri belvárosban ez az egyetlen akadálymentesített étterem. A nemrég felújított patinás Dobos Cukrászda vezetője pedig vele konzultálva alakította ki azt a feljárót, amin most már ide is bekerekezhet, ha sütire fájna a foga.