S amíg a jogorvoslat le nem zárul – tehát a Kúria nem dönt –, addig kár is próbálkozni. A huzavona január óta tart, és a legfőbb bírói fórum már három fordulóban tárgyalta a népszavazási ügyeket. A legfürgébbnek még januárban az Összefogás Pártot vezető Szepessy Zsolt bizonyult, megelőzve a Liga Szakszervezeteket, valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségét, meg a DK-t. A kérdését a Kúria azonban kidobta.
Akkor megnyílt az út mások előtt is, és a Munkáspárt lett a befutó, míg az MSZP lemaradt. Csakhogy az elsőként benyújtott kérdés megint csak rossz volt, amit a Kúria jogerősen ki is mondott. Jöhettek tehát megint a próbálkozók, de harmadjára egy ismeretlen magánszemély előzött be, a szocialisták és a rendszerbontó civilek pedig foghatták a fejüket.
Ekkor ismét a Kúria következett, és október 20-án kimondta: az NVB mindhárom esetben helyesen döntött, amikor egyik kezdeményezést sem engedte át. Tehát nincs érvényes kérdés, vagyis következhetnek az újak.
A helyzet viszonylag egyszerűnek tűnt, mert már csak két versenyző szállt ringbe: az amatőr Simonné és a profi politikus, a szocialista Harangozó Tamás. A versenyt azonban a kisvállalkozó húsz másodperccel megnyerte, de a beadványát formai hiba miatt a Nemzeti Választási Iroda elnöke visszautasította. Harangozóét pedig azért dobta vissza, mert a párhuzamossági moratórium miatt ő már nem kezdeményezhet e tárgyban népszavazást.
|
Gabi néni annak ellenére nem szereti a nyilvánosságot, hogy több százezer aláírást kellene összegyűjtenie. Férje még azt is megtiltotta, hogy a házukat lefotózzuk. Így most csak Almási Balogh Elemér szobrát tudjuk megmutatni Tordasról Szabó Miklós / Népszabadság |
Mindketten kérték azonban – amire a népszavazási törvény lehetőséget ad –, hogy kerüljön az ügy az NVB elé. Pénteken Simonné lesz napirenden, de a döntés előre borítékolható. A kérdése könnyen megválaszolható ugyan – ki ne értene-e egyet azzal, hogy egy bolt ne nyisson ki akkor, amikor a tulajdonos azt nem akarja –, csakhogy nemigen derül ki, hogy egy sikeres népszavazás esetén a parlamentet milyen jogalkotási kötelezettség terhelné.
Az üzletek nagy részét a törvény erejénél fogva már most is zárva tartásra ítélték, és ehhez képest nemigen érthető, mit akar a kisvállalkozó. Ez tehát eleve kudarcosnak tűnő próbálkozás, és legfeljebb időhúzásra jó.
Gabi néni meghekkelte a népszavazást, majd elbujdokolt a világ elől
Gabi néni egyik nap még benne volt a tévében, mert ügyesen beelőzött, és népszavazási kérdése hamarabb érkezett meg néhány másodperccel az Országos Választási Irodához, mint a szocialistáké. Egy nappal később viszont már nem lehetett megtalálni. Rab László tordasi riportja: >>>
Harangozó kérdése – „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés semmisítse meg a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvényt?" – jobb, de csak a második. Attól sem lép előbbre, ha Simonné beadványát az NVB is elutasítja, mert ha felülvizsgálati kérelmet nyújt be, meg kell várni a Kúria döntését.
Megint elmegy tehát három-négy hónap, amíg a vasárnapi boltbezárás ügyében referendummal próbálkozni sem lehet. Amúgy meg ne legyen kétsége senkinek: ha egy jó kérdés végre minden fórumon átmenne, valaki az Alkotmánybíróság előtt fogja megtámadni az egészet, miként tették ezt a férfiak negyven év munkaviszony után történő nyugdíjazásáról szóló referendum kapcsán.
Akkor pedig az alkotmánybírák még a népszavazást mindenáron megakadályozni kívánó – vélhetően nem egyéni ambíciókat tápláló, inkább a Fidesz által mozgatott – trolloknak adhatnak igazat.