Míg az egészségügyért felelős államtitkár a kancellária-rendszer alkalmazástól remélt megváltást az ágazat bajaira az Egészségügy 5 Dimenzióban elnevezésű szakmai konferencián, az egészségügyi közgazdász, Dózsa Csaba szerint csupán ez nem elég.
Mint emlékezetes: a kormányzat mindazon szervezési és kapacitás probléma megoldását, amivel az egészségpolitika irányítói évek óta nem boldogulnak, nyolc-tíz kancellárra bíznák, s ehhez azok példa nélküli hatáskört is kapnának és 2017. január elsejétől a jövő év elejétől szerveznék kórházak gazdálkodását.
Reviczky Zsolt / Népszabadság |
„Amíg az intézményvezetőknél van a hatalom, addig semmilyen szerkezeti átalakításra nem kerülhet sor, addig a jelenlegi struktúrában nem lehet változást elérni" – érvelt a konferencián a kancelláriarendszer mellett Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár. Szerinte az intézményvezetők saját intézményük megerősítésben érdekeltek. A kancellária rendszertől azt várják, hogy javuljon az ellátás irányíthatósága, és az átláthatóság. Hozzátette: tisztában vannak az egyes intézmények lobbierejével, de megpróbálnak változásokat elérni, hogy a szükséges a struktúraváltás végre megtörténjen. Mint mondta: a kancellári rendszer alkalmas lesz az ellátásszervezési döntések végrehajtására. A politikus állítására saját történetét idézte, amikor 2007-ben kórházigazgatóként, az akkori struktúraváltás idején elérte, hogy az ő kórházának ne kelljen végrehajtania az előírt ágyszám csökkentést. Hozzátette: a kórházigazgatóknak meg kell érteniük, hogy nem önmagukat kell kiszolgálniuk, hanem a betegeket. A politikus azt mondta: reméli, hogy a jövő év elejétől bevezethetik a kancelláriarendszert és ezzel a meglévő forrásokat ésszerűbben lehet majd fölhasználni.