Ujhelyi Sándor, a menekülteket segítő Migration Aid alapítója nem kívánta kommentálni a civil önkéntes véleményét. Csak annyit mondott: a legrosszabb a bizonytalanság. Márpedig a Keletinél várakozó menekültek bizonytalanságban vannak, fogalmuk sincs, mi lesz a sorsuk. Egyszer felengedik őket a Németországba induló vonatra, másnap a pályaudvarra se tehetik be a lábukat.
Pozitívum viszont – folytatta –, hogy a magyar emberek egyre nagyobb számban állnak a menekültek mellé. Most, hogy vége a nyárnak, különösen sok adomány érkezik, egész iskolák ajánlják fel segítségüket.
|
Földi Imre |
A rengeteg menekült miatt pillanatnyilag az adományok szétosztása okozza a legnagyobb gondot: a létszám elérte a „kritikus tömeget". Ujhelyi Sándor azt javasolja, hogy azok, akik szerint a menekülteknek rengeteg a pénzük, jöjjenek el egyszer étel- vagy ruhaosztáskor a Keletihez, és nézzenek körül.
Szerdán amúgy folytatódtak a lassan már megszokott jelenetek. A menekültek időnként összeverődtek, és hangosan követelték, hogy engedjék őket Németországba utazni. Az afgánok külön csoportot alkottak, feliratokat a magasba tartva vonultak fel és alá.
A rendőrök egy idő után nem csupán a pályaudvar főbejáratát állták el, hanem a Thököly út felőli oldalon is felsorakoztak. Elterjedt a hír, hogy nagyszabású akcióra készülnek: mindenkit igazoltatni fognak, és azokat, akiknek nincsenek érvényes papírjaik, a pályaudvaron kialakított gyűjtőpontra viszik, majd felteszik egy különvonatra.
Többen is megerősítették lapunknak, hogy a 6-ik vágányon üresen, úti cél megjelölése nélkül veszteglő vonat a menekültekre vár. Valamelyik magyarországi táborba, állítólag Debrecenbe vinné őket.
Tapintható a feszültség a Keletiben
Képgalériánkat a Keleti pályaudvaron készült fotókból itt nézheti meg.
Tíz közvetítőkocsit és legalább kétszer ennyi tévéstábot számoltunk össze. És akkor még nem beszéltünk a rádiósokról, a fotósokról, az írott és internetes sajtóban dolgozó újságírókról. Idővel a rendőrök hátrébb vonultak. Minden bizonnyal felmérték, hogy
botrány nélkül képtelenek lennének fellépni a menekültekkel szemben – és nem lenne jó, ha erről az egész világ értesülne.
A rendőrök végül a menekültek kisebb csoportjait ellenőrizték. Némelyeket felraktak a Bicskére induló vonatra, másokat rabszállítóval átvittek a Nyugatiba, és onnan indítottak útnak.
Kora estére ismét feltűnően sok lett az egyenruhás, ezúttal már sisakos rohamrendőrök érkeztek. A hangosbemondóval felszerelt kocsiból elsőként arab nyelven tájékoztatták a menekülteket arról, hogy jobban járnak, ha valamelyik itteni táborba mennek. Az érintettek hevesen tiltakoztak, igazolványokat és papírokat mutattak a rendőrautó felé. Aztán felharsant a jól ismert kórus: „Németország, Németország!"
Egyelőre nem indult átfogó rendőrségi akció, az esti programot csak egy kis állomászár színesítette. Az utasokat – úgymond: a menekültek miatt – egyik metróba sem engedték le a Keletinél. A tilalom csak rövid ideig tartott, aztán már zavartalan volt a forgalom.