Ő hajdanán Ausztriába indult, de rátévedt erre az útszakaszra, ami szétrázta a kocsiját. Csavarhúzót kért a helybeliektől, amit magánál felejtett, ezért visszafelé beadta a tulajdonosának. Ekkor fogta meg a falu szépsége, ráadásul vendéglátós, jól beszél németül, így a Kocsis étteremben rögtön alkalmazták.
Azt meséli, hétéves kislánya úgy jár iskolába, hogy Albertkázmérpusztáról előbb elviszik Ausztriába, onnan egy másik úton megy át tanulni a jánossomorjai oktatási intézménybe. Így gyorsabb és biztonságos az utazás.
– Valaki megszámolta, hogy Albertkázmérpuszta egy három kilométeres szakaszán négyezer kátyú, gödör veszélyezteti az autósokat – állítja.
|
A fotóra csak egy-két gödör fért rá a négyezerből A szerző felvétele |
A település lakóinak 98 százaléka osztrák, csupán nyolc magyar család él itt. Kocsisné Vancsa Aranka üzletasszony egy rokonát követve érkezett a faluba Debrecenből. Ő hozta a mangalicákat is, majd éttermet alakított ki. Az osztrákok és magyarok mellett hamburgi visszajáró vendéggel is találkoztunk itt, meg egy szlovák férfivel, aki elhatározta, hogy végigeszi az étlapot, aztán kezdi elölről.
A határban egy osztrák férfi – itt Frédinek szólítják – boronálja a földet, gondosan kiszórja belőle a kisebb köveket is. Egy komoly istállót és egy víztornyot már fölépített, nagy ívű tervei vannak. Az útról annyit mond: „Az a magyarok baja, én a másik oldalról jövök a traktorommal.”
Ez az útszakasz egyébként szerepelt a „határ menti projektek” nevű kétoldalú fejlesztési programban. 2012-ben Szijjártó Péter és Hans Niessl burgenlandi tartományfőnök írta alá azt a határozatot, amelyben ezt az utat is a felújítandók közé sorolták. Az út tulajdonosa, a Magyar Közút Nonprofit Kft. azóta keresi rá a szükséges egymilliárd forintot.
Az itt élő magyarok állítják: a külföldön dolgozó és itt kijáró hazánkfiainak a helyzetét akarja megnehezíteni az állam ezzel a rettenetes úttal. Ez azonban – úgy tűnik – nem elegendő visszatartó erő.