Még a téli szünet előtti napokban is borzolta a szülők és tanárok kedélyét a kormány. A múlt héten jelent meg a kabinet honlapján egy tervezet, mely szerint a jövőben már nem lenne ingyenes az énekkari foglalkozás, az iskolai sport- és szakkörökön való részvétel.
A közösségi oldalakon futótűzként terjedő hírt az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kétségbeesetten igyekezett helyre tenni. A tárca azt hangsúlyozta: azzal, hogy a rendeletből kikerülnek az ingyenességről szóló a passzusok, még nem kell fizetnie a szülőknek, továbbra is garantált az állami támogatás.
A rendeletmódosítás miatti aggodalom érthető: a szülőknek egyre mélyebbre kell nyúlniuk a pénztárcájukba, ha azt szeretnék, hogy gyerekeik színvonalas oktatásban részesüljenek. Egy ősszel közölt felmérés szerint egy általános iskolás gyerek esetében 5553 órát finanszíroz az állam 8 év alatt, miközben az OECD-átlag 7570 óra. Ha a főbb számok mögé nézünk, akkor még lesújtóbb a helyzet: a magyar állam a pénz közel 40 százalékát olyan órákra költi, melyekre alig van szüksége a tanulóknak, miközben a fő tantárgyakból – írás-olvasás, matematika, idegen nyelvek – a magyar diákok továbbra is rosszul teljesítenek.
Idén szeptembertől már valamennyi évfolyamon kötelező a napi torna Kurucz Árpád / Népszabadság/archív |