Kovács Péter, a XVI. kerület kormánypárti vezetője azt is kifejtette, hogy a polgármesterek elbizonytalanodtak, nem tudják, mire számítsanak, ezért legalább egy évvel az országgyűlési választás előtt, 2017-ben nyugvópontra kellene kerülnie a sorozatos módosításoknak. Kovács annyira komolyan gondolta a dolgot, hogy személyesen Orbán Viktor miniszterelnöknek is megírta aggályait. A levélben kitért arra, hogy szerinte fölösleges lenne egy reformba csomagolt kerület-összevonással megbontatni a főváros jelenlegi 23 önkormányzatból álló szerkezetét.
|
Tarlós István megerősítette, hogy az elmúlt években nem került le a napirendről a főváros közigazgatási átalakításának terve Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Kovács Péter a Népszabadság Online kérdésére elmondta, hogy az ügyben nemrégiben válaszlevelet kapott Orbán Viktortól.
A XVI. kerületi polgármester kijelentette, hogy a miniszterelnök megköszönte az "aggódást", de egyben jelezte azt is, hogy szerinte az oktatásügyben jó az a rendszer, amely most kialakult. A többi államosított, korábbi önkormányzati feladatkörrel kapcsolatban Kovács szerint
az volt kivehető Orbán szavaiból, hogy további változtatások nincsenek tervben, de ez így konkrétan nincsen leírva.
A konkrét ígéret hiánya azonban tovább gerjesztheti az immár a politika NB III-as ligájában játszó polgármesterekben a bizonytalanságot.
|
Orbán Viktor és Tarlós István a budapesti Városházán Népszabadság/archív |
Néhány hete Tarlós István főpolgármester a Népszabadságnak megerősítette, hogy az elmúlt években nem került le a napirendről a főváros közigazgatási átalakításának terve, és több verzió is versenyben van, minden attól függ, van-e politikai szándék és lehetőség a módosítások véghez vitelére.
Az elmúlt hetekben lábra is kapott egy új híresztelés a fővárosi fideszes vezetők között. A Népszabadságnak több polgármester jelezte, bizonyos körökben komolyan tartanak attól, hogy a fővárosi struktúra átalakításában érdekelt Habony Árpád és Tombor András olyan tervvel áll a miniszterelnök elé, amely teljesen kiszorítaná pozícióikból a régi politikusgárdát.
|
Rettegett Árpád Mediaworks |
A terv forrásaink szerint a korábban kidolgozott kerület-összevonási elgondolásokon alapulna. Drasztikusan - akár 6-ra - lecsökkentenék a kerületek számát, ami értelemszerűen magával vonná azt is, hogy kevesebb szétosztható vezetői poszt maradna. Ráadásul az ismét szűkülő pályán arra is lehetőség nyílna, hogy új emberekkel váltsák fel az önállóság elvét folyton felemlegető helyi erőket.
Forrásaink szerint Habonyékat többek között az motiválja, hogy a nyáron meghiúsult az érdekkörükbe sorolható új központosított közbeszerzési cég elfogadtatása. Tarlós István megtorpedózta, hogy a vállalkozást a főváros közműcégek fölött illesszék be a főváros gazdasági működésébe, ezért érdekeltté váltak a rendszer teljes átformálásban.
Semmi kétségem afelől, hogy a rendszert teljesen átkavarnák, ha az érdekeik úgy kívánják, nem hiszem, hogy fent bárki könnyeket ejtene értünk
– mondta az egyik érintett, aki szerint érdemes odafigyelni ezekre a belsőkörös pletykákra, mert az év elején még pont ilyen stádiumban volt az önkormányzatok gazdálkodást ellenőrző szoftver ügye is, nyáron pedig már kész tényként kellett elfogadniuk a polgármestereknek a totális kontrollt. Szerinte, ha a megvalósításról kell dönteni, a régi fideszesek egzisztenciája nyom majd a legkevesebbet a latba, a komoly ellenérvek leginkább politikai természetűek lehetnek. Ha ugyanis beáldozzák a helyi erős embereket, széthullanak a választókerületek is, és működésképtelenné válik a párt.