galéria megtekintése

Orbán ritka kemény beszólást kapott, rég lázadtak ilyen nyíltan a Fideszben

28 komment


Spirk József

Két éve, amikor a 2014-es választáson megszűnt a párhuzamos hivatalviselés lehetősége, több mint 90 országgyűlési képviselőnek kellett döntenie, hogy a parlamentben marad-e, vagy megelégszik a polgármesteri poszttal. A többség akkor az önkormányzatot választotta. Mára azonban már mindenki számára világos, hogy a választással nem pusztán az országgyűlési képviselőséget, hanem gyakorlatilag minden lobbierejüket, befolyásukat is elvesztették a Fidesz helyi politikusai. Eddig nagy volt a csend, Tusványoson szóltak be először nyíltan a miniszterelnöknek.

Egy budapesti fideszes polgármester Tusványoson az Orbán Viktorra váró pulpitus mellől, az egyik szomszédos előadósátorból küldött kritikus üzentet a miniszterelnöknek. A Fideszben meglehetősen szokatlan a kritikák nyílt megfogalmazása, a polgármestereknek azonban nem maradt más lehetőségük. Mióta megszűnt az átfedés a kormánypárti országgyűlési képviselők és az önkormányzati politikusok csoportja között, odafönt nem hallgat senki a véleményükre.

Hazai pályán szóltak be Orbánnak
Hazai pályán szóltak be Orbánnak
Fotó: Máthé Zoltán / MTI

Kovács Péter, a XVI. kerület fideszes polgármestere szombaton előadott kiselőadásában azt fejtegette, hogy szerinte alapvetően rossz irányba megy az önkormányzati politika, a kormány nem az önkormányzatok fejlesztésében gondolkodik, hanem inkább a leépítésben. Az Index helyszíni beszámolója szerint hasonló véleményen volt Budafok fideszes polgármestere is. Karsay Ferenc a biológiából vett hasonlattal próbálta leírni a helyzetet: az önkormányzat olyan, mint a testben a sejt, amivel ha probléma van, az ember teljes egészsége rámehet.

 

A fideszes polgármesterek régóta elégedetlenek a 2014 óta kialakult helyzettel. Eddig csak Tarlós István kormányzati konfliktusairól lehetett hallani, pedig a fővárosi és vidéki polgármestereken közben elhatalmasodott a kiszorítottság és a mellőzöttség érzése. Az egykori országgyűlési képviselők saját bőrükön tapasztalhatták, hogy mind kevesebb kérdésben veszik számításba álláspontjukat, és még az önkormányzatok működését érintő ügyekben sem egyeztetnek velük.

A budapesti "nagyágyúkból" szerveződött BÖSZ (Budapesti Önkormányzatok Szövetsége) létrejöttekor komoly lobbierőt tulajdonított magának, a szervezetben remélték, hogy ellensúlyt képezhetnek a főpolgármester, Tarlós Istvánnal szemben, és sikerrel befolyásolhatják a kormányzati döntéseket is. A fővárosi fideszes politikusoknak azonban csalódniuk kellett, a BÖSZ-ből egyáltalán nem lett ütőképes alakulat. Az utolsó nagy pofon pedig akkor érte a tagokat, amikor végre sikerült közös nyilatkozatot összehozniuk a Klik átszervezése ellen, de a közoktatási intézmények államosításának újabb köréről kormányszinten nem kértek a véleményükből.

Az egyik fővárosi polgármester szerint ez a mentalitás

hitelteleníti a kormány Brüsszelnek küldött üzeneteit is.

Orbán Viktor rendszeresen támadja az uniót azért, mert a nemzeti kormányok helyett a brüsszeli adminisztráció kezébe ad egyre több döntési kompetenciát. A miniszterelnök azonban az országon belül pontosan ugyanazt csinálja, amit Európában nem szeret, kiüríti a helyi kormányzást, és mindent a központi kormányzat kezébe ad – magyarázta a polgármester.

Kínos ellentmondásra hívta fel a figyelmet egy másik városvezető is. Miközben a kormány adó- és rezsicsökkentéssel kampányol, annyi forrást von el az önkormányzatoktól, hogy azok kénytelenek egyre több és egyre kreatívabb adókkal kipótolni a hiányos költségvetést. Az elvonás kényszeríti rá az önkormányzatokat arra is, hogy újabb és újabb közterületi büntetésfajtákat vezessenek be, amelyek aztán közutálat céltáblájává teszik őket.

Többen emlékeztettek arra, hogy a baráti polgármesterek akkor sem kaptak előzetes információt, amikor a csok lakásépítési kedvezmények bevezetésével párhuzamosan módosították az építési szabályokat. Egyik forrásunk szerint az engedélyek kiadásának átalakítása jó nagy káoszt okozott az önkormányzatokban, amit utólag kell valahogy orvosolni. Most egyszerűbb egy 290 négyzetméteres házat megépíteni, mint egy homlokzati ablakcserét engedélyeztetni – mondta az egyik polgármester, aki szerint végső soron ezek a bosszantó szabályozási bakugrások is az önkormányzatok tekintélyét ássák alá az állampolgárok szemében.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.