A közgyűlés összetételéről, a lehetséges arányokról a lapunk által megkérdezett fideszesek azt mondták, a 33 fős közgyűlésre vonatkozó mandátumbecslést sok tényező nehezíti, hiszen új a szisztéma, de a májusi EP-választás fővárosi eredménytérképére emlékeztettek.
Azt elismerték, hogy a régi rendszer egyáltalán nem garantálta volna a kormánypárti többséget a Fővárosi Közgyűlésben. Most, hogy a pártlistás szavazás helyett a 23 megválasztott kerületi polgármester és a főpolgármester lesz tagja a közgyűlésnek, kilenc mandátumot kompenzációs listáról osztanak ki, úgy kalkulálnak, hogy az I., II., XI., és a XII. kerületben Nagy Gábor Tamás, Láng Zsolt, Hoffmann Tamás és Pokorni Zoltán győzelme biztos. „Minden más kérdőjeles”, fogalmazott egy pesszimista forrásunk.
Mások viszont a biztosan győztes kerületekhez sorolták a Belvárost is, holott ezúttal már nem Rogán Antal, hanem Szentgyörgyvölgyi Péter lesz a Fidesz–KDNP-s polgármesterjelölt az Együtt–PM-es Juhász Péterrel szemben. Emellett győzelemre esélyesnek mondták Kocsis Mátét, a Fidesz kommunikációs igazgatóját a Józsefvárosban, Mátyásföldet (XVI. kerület), Rákosmentét (XVII. kerület) és Budafok-Nagytétényt is.
Kétesélyes Tarlós István volt fellegvára, Óbuda, de Újpest is – ahol az EP-eredmények szerint a kormánypárt a kerületben 40 százalékot szerzett, a 15 százalékos DK, a 13,5 százalékos MSZP és a 12,6 százalékos Együtt–PM mellett. Azaz a Fidesz–KDNP-színekben induló Wintermantel Zsoltnak komoly riválisa lesz Trippon Norbert, az MSZP budapesti alelnöke.
Fideszesek szerint nehéz prognosztizálni, hogy a VI., a X., a XV. kerületben, illetve Soroksáron ki nyer. Szintén bizonytalan a győztes neve Hunvald György volt „felségterületén”, a VII. kerületben, ahol a DK-s Farkas Ferenc lesz a mostani fideszes erzsébetvárosi polgármester, Vattamány Zsolt riválisa. Papcsák Ferenc volt körzetében, Zuglóban Karácsony Gergely (Együtt–PM) győzhet, ahogyan a XVIII. kerületben, Simon Gábor volt körzetében akár sikeres is lehet a baloldali jelölt, hiszen tavasszal a parlamenti választáson a fideszes képviselőjelölt szinte csak „célfotóval” tudta legyőzni az MSZP-s Kunhalmi Ágnest.
Viszont Ferencvárosban Gegesy Ferenc korábbi SZDSZ-es polgármester valódi esélyes, a XIX. kerületben a szintén ellenzéki Gajda Péternek, Pesterzsébeten az MSZP-s Szabados Ákosnak, Csepelen pedig a DK csepeli elnökének, Horváth Gyulának jósolnak sikert. (A parlamenti választáson az országos népszerűségre szert tevő rezsibiztos, Németh Szilárd nem tudta megszerezni Csepelen a mandátumot.)
A fideszes számítások a XIII. kerületet is a „vesztesek” között tartják számon, annak ellenére is, hogy a balliberális oldalon aláírt megállapodásnak nem része az angyalföldi jelöltek koordinált indítása az MSZP, a DK és az Együtt–PM között, Tóth József MSZP-s polgármester ellenében azonban nem indítanak senkit.
Az EP-választások adatait figyelembe véve elemzők szerint a Fidesz–KDNP 15 mandátumot szerezhetne a 33-ból, míg a baloldali pártoknak 13, a Jobbiknak 3, az LMP-nek pedig 2 mandátuma lenne.
A lapunk által megkérdezettek szerint az általános politikai hangulat még változhat október 12-ig. Volt, aki azt mondta, az elkötelezett fővárosi jobboldali fideszes közönség soraiban is bizonytalanságot, sőt zavart keltett, hogy a szerintük „nem magyar identitású” Kertész Imrének Szent István-rendet adományoztak augusztus 20-a alkalmából. Ez a radikálisabb, budai „közönség” nem szavaz a másik, a balliberális oldalra, de elképzelhető, hogy inkább a Jobbik jelöltjeire voksol a választáson – mondták lapunknak.
Fideszes belharc Szeged-Tápén
Függetlenként indul a helyhatósági választáson Juhász Gyula, aki két cikluson át volt Szeged-Tápé fideszes önkormányzati képviselője. Juhászt a Fidesz és a KDNP szegedi alapszervezetei a nyáron is jelölték az általa kétszer már elnyert tápéi egyéni körzetben, ám amikor a Fidesz-elnökség Gyimesi László helyett Kothencz Jánost indította polgármesterjelöltként, átírták az egyéni képviselőjelöltek listáját is.
Csütörtökön Juhász a szegedi Fidesz-székházban akarta elmondani az újságíróknak, hogy az újságból tudta meg, hogy nem ő a jelölt, de nem engedték be. A szegedi KDNP-szervezet közleményében azt állítja az ügyről, hogy Juhász volt az, aki nem fogadta el Kothencz jelölését. Juhász függetlenként való indulása nagymértékben ronthatja a helyére jelölt fideszes Kohári Nándor esélyeit. (T. I.)