|
A Nemzeti Biztonsági Laboratóriumban a világ legveszélyesebb vírusait tárolják Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár elmondta: a tagállamok képviselői ezen az ülésen is megerősítették, hogy ez a járvány Európára nézve kis kockázatot jelent, a hazai egészségügy jól felkészült.
Például ellátták védőfelszereléssel a sürgősségi fogadóhelyeket, a mentőszolgálatot. Az Egyesített Szent István és Szent László kórházban pedig, ahol az ilyen betegek kezelésére szolgáló izolációs kórtermeket is kialakították, rendszeresen tartanak gyakorlatokat.
|
A járvány Európára nézve kis kockázatot jelent Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Kovács Attila helyettes országos tiszti főorvos megismételte, egy nagyon sérülékeny vírusról van szó, amely a megfelelő higiénés környezetben hamar életképtelenné válik. Magyarországon a közegészségügyi állapotok és a kórházi ellátás feltételei is jóval magasabb szinten vannak, mint a szóban forgó nyugat-afrikai országokban, így ha esetleg előfordulna behurcolt eset, abból járvány nem alakulhatna ki.
Pusztai Zsófia, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodavezetője a sajtótájékoztatón azt mondta, tízezerhez közelít az ebolavírussal megbetegedett emberek száma a nyugat-afrikai térségben, és Libériában a legsúlyosabb a helyzet. Hozzátette: bár valószínűleg nem ismert az összes fertőzött száma. Mint mondta, most a legnagyobb feladat a járvány elfojtása Guineában, Sierra Leonéban és Libériában, több ország is szakszemélyzetet, logisztikát és védőfelszereléseket küldött a térségbe.
Az egészségügyi kapacitás ezekben az országokban ugyanis nagyon szűkös, ezen belül hiányzik a hozzáértő személyzet. Miközben a jelenleg ismert adatok szerint legalább 600-1000 nemzetközi szakértőre és 11 ezer jól képzett szakemberre lenne szükség a térségben.
Az irodavezető bejelentette azt is, hogy Nigériát és Szenegált az Egészségügyi Világszervezet ebolamentesnek nyilvánította. A két ország példamutató intézkedésekkel – valamennyi beteggel kontaktusba került embert felkutatta – állította meg a járványt. Mindez azért fontos hír Magyarország számára, mert sok nigériai diák tanul a hazai egyetemeken.
Az ebolavírus okozta megbetegedésre jellemző tünetek – hirtelen láz, izomfájdalom, gyengeség, fej- és torokfájás – általában a fertőzést követő egy héten belül jelentkeznek. A lappangási idő 2–21 nap. A fertőzést a még tünetmentes beteg nem tudja továbbadni. A rendelkezésre álló adatok szerint a vírus nem képes levegőben terjedni, és szúnyogok sem terjesztik.
A fertőzés a beteg ember vagy állat vérével, illetve más testnedveivel történő közvetlen érintkezés útján terjed. A gyógyult betegek nemi váladékkal még sokáig fertőzhetnek. A kór magyarországi előfordulásának kockázata minimális.