Egyelőre a Quaestor-botrány károsultjai bíznak saját érvényesítő erejükben. A tüntetésre összeszokott csapat érkezett, a korábbi megmozdulások felszólalói most a hallgatóságot képviselték, a szervezésben segítettek, szatyrokból osztogatták a transzparenseket.
|
Százszázalékos kártalanítást várnak, követelnek a Quaestor átvert ügyfelei Koncz György |
A felszólalók mögött papír Tarsoly Csaba állt Rogán Antallal, Matolcsy Györggyel, Polt Péter legfőbb ügyésszel és Orgován Bélával, a Quaestor egyperces vezérigazgatójával. Mellettük hús-vér kisfiú kezében „az én pénzemet loptátok el" feliratú táblával.
A felszólalók szerint a megoldást az a parlamentnek benyújtott egyéni képviselői indítvány jelentené, amely az állam készfizető kezessége révén biztosítana forrást a Quaestor Alap számára. Az állam készfizető kezességét már azért sem valószínű, hogy megszavazza a Tisztelt Ház, mert ez azt jelentené, hogy
az állam fogja kártalanítani a Quaestor ügyfeleit.
Azzal kár számolni, hogy a cégcsoport vagyonának értékesítéséből össze fog jönni a szükséges 130 milliárd forint – az ügyfelek 80-at már megkaptak a Befektetővédelmi Alaptól. Vagyis ha az ügyfeleket 30 millió forintig kellene kártalanítani, az az állam számára a GDP 0,4 százalékának megfelelő kiadást jelentene. Kevéssé valószínű, hogy a ház hagyja elszállni a hiányt emiatt.
Az ezt taglaló beszéd alatt a „nem hagyjuk", a „maffia" és az „ellopták" szavakat skandálta a néhány tucatnyi tüntető.
Persze az egész ügyet felülírhatja az Alkotmánybíróság (AB).
A testület kedden folytatja a Quaestor-törvénynyel kapcsolatos beadványok tárgyalását, s a törvény bizonyos részeinek „elkaszálása" is jelentheti a károsultak reményeinek széttörését. A Quaestor-ügyfelek azonban elszántak. Felszólalójuk szerint: „a kormányhatalom se akar kártalanítani minket, de mi ezt nem hagyjuk".