Az idén összesen 9,4 milliárdot kellene törlesztésre kifizetnie a BKV-nak, de erre is hitelt venne fel. A bankoktól azonban eddig csak 5,5 milliárd jött össze.
Hét banktól próbálta meg összekaparni az idén esedékes hiteltörlesztés fedezetét a BKV, de még így sem jött össze a teljes összeg. Az ajánlatot tevő három bank – a Budapest, a Gránit és a KDB – együtt 5,5 milliárd forintot biztosítana. Csakhogy az idén 9,4 milliárd forint visszafizetése esedékes négy részletben, tehát 3,9 milliárd hiányzik. Ha a BKV nem fizet, a hitelezők felmondhatják a teljes, 61,7 milliárd forint értékű adósságot.
A BKV helyett a hitelek biztosítékául szolgáló kezességi szerződések alapján először a fővárosi önkormányzatnak, majd a magyar államnak kellene jótállnia. Utóbbi később adók módjára hajthatná be a pénzt a budapesti polgárokon. A fenti forgatókönyv elkerülése érdekében a Fővárosi Közgyűlés – miután előzőleg kinyilvánította, hogy az adósság fedezetét nem tudja saját büdzséjéből biztosítani – tavaly novemberben hozzájárult, hogy a BKV újabb hiteleket vegyen fel a korábbiak visszafizetésére.
A főváros közlekedési cége hét bankot hívott meg a versenytárgyalásra, de a márciusi határidőre csak három pénzintézet tett ajánlatot. (Az OTP, a Sberbank, az Unicredit és az MFB-Takarékbank konzorcium nem kért az üzletből, bizonytalannak vélve a kezesség érvényesíthetőségét, illetve túlzónak találva a pénzintézet állammal szembeni kitettségét.) De az ajánlattevő pénzintézetek is leszögezték: csak állami kezességvállalás mellett hiteleznek. Ezt pedig még nem szerezte meg a főváros. A kormány álláspontja a főváros gazdasági bizottsága elé kerülő előterjesztés szerint nem ismert.