Noha rendre akadnak trükközők, a megkérdezett szakemberek szerint ma már talán kevesebb a csaló. Viszont bosszúságot okoznak a karácsony előtt rendre megjelenő magánemberek, kisebb civil körök, amelyek jót akarnak ugyan, ám hozzáértés híján nem sokat segítenek, sőt, olykor ártanak.
„Tudunk olyan hajléktalanokról, akik karácsony előtt naponta hatszor kaptak meleg ételt, de az ünnepek után már megint csak a segélyszervezet gondoskodott róluk”
– fogalmazott egy szakember.
Arról nincs pontos adat, hogy összesen mekkora támogatás jut el a karácsony előtti hetekben a segélyszervezetekhez, de óvatos becslések szerint is több száz, talán több ezer tonnányi adományról és több százmillió forint támogatásról van szó.
Önmagában óriási szakmai és logisztikai feladat ekkora adományt hatékonyan és igazságosan szétosztani rászorulók tízezrei között, ráadásul akadnak nehezítő tényezők is. Csak egy a sok közül: el kell kerülni, hogy bizonyos térségekbe kamionszámra érkezzenek adományok, miközben másutt esetleg rászorulók százai maradnak élelmiszercsomagok nélkül.
Győri-Dani Lajos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke kérdésünkre azt mondta, a karácsonyi adományok szétosztásáról nem szoktak egyeztetni a nagyobb segélyszervezetek, de erre nincs is szükség. Mivel van helyismeretük, vannak kapcsolataik, és jól ismerik a támogatottak körét, szükségleteiket, eddig nem volt gond az elosztás módjával.
Megjegyezte: bár kétségtelenül óriási mennyiségekről van szó – tavaly decemberben hat nap alatt csak a szeretetszolgálat 261,5 tonna tartós élelmiszert gyűjtött a Spar-üzletekben –, mindig lesznek olyanok, akik kaphatnának akár nagyobb támogatást is. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat – amely megint meghirdeti az élelmiszergyűjtést – az idén újabb akciót is indított: az ország majd ezer általános iskolájában várnak használt játékokat a diákoktól.
|
Tegnap hivatalosan is megkezdődött a karácsonyi műszak a Mikulás-gyárban Marjai János / MTI |
Az Ökumenikus Segélyszervezet kommunikációs igazgatója, Gáncs Kristóf elmondta: számos szakmai kérdésben, illetve humanitárius katasztrófák idején összeül a nagy segélyszervezeteket tömörítő Karitatív Tanács, hogy összehangolják a munkát, ám a karácsonyi adománygyűjtések és -osztások idején erre külön nincs szükség. Egyfelől azért, mert a helyi központjaik ismeretei alapján nem okoz gondot az adományok megfelelő elosztása, másfelől pedig sokszor területileg és az adományokat illetően sincs átfedés a segélyszervezetek között.
Olykor pedig még a módszerek is különböznek: míg ilyenkor sokan főként élelmiszert, ruhát, játékot gyűjtenek és osztanak ki, addig az ökumenikusok egészen más utat választottak. A már húszéves Országos Adventi Pénzadománygyűjtés során befolyó összeget – tavaly 350 millió forintot gyűjtöttek – arra fordítják, hogy
a segélyszervezet ne csak ünnepekkor, hanem egész évben hatékonyan segíthesse a nélkülözőket.
Bár az adományok túlnyomó része a nagy a segélyszervezetekhez érkezik, akad példa arra is, hogy lelkes magánemberek futtatnak fel segélyakciót. Ezek egyike a Mikulásgyár, amely 2005-ben indult, és azóta évről évre több embernek tud segítséget nyújtani: a főszervező Zsolnai Endre szerint tavaly – a Magyar Vöröskereszt szakmai segítségével – már 350 ezer családhoz juttattak el tartós élelmiszert, édességet, tisztító- és tisztálkodási szert, játékot, mesekönyvet.