A Fidesz–KDNP-kétharmad inkább „védelmi vonal” lesz, az a tömeg, mely az európai parlamenti választás előtt a „nem leszünk gyarmat” szabadságharcos logika mögött állhat, s mely azt demonstrálhatja, „kívülről” nem lehet dönteni a „nemzeti kormány” helyett. De a kétharmad erősítheti Matolcsy György pozícióját is, ha az MNB „félortodox” eszközökkel élne. Volt olyan fi deszes politikus, aki nem tartotta kizártnak, hogy az önkormányzati választás előtt még „csiszolhatnak” az önkormányzati törvényen, nem lesz közömbös ugyanis, hogy Budapesten milyen erőviszonyok alakulnak ki a jobboldal és a balliberális erők között őszre.
A belső mérések szerint Tarlós István főpolgármester népszerűségének csúcsait hosszabb ideje nem ostromolja komolyan balliberális versenytárs, de korábban lapunknak azt is mondták: „ha új helyzet állna elő nyár végére”, ha nem Horváth Csaba, hanem Bajnai Gordon vagy más szállna ringbe a főpolgármesteri posztért, ebben az esetben az akkori mérések lesznek az irányadóak. A 2018-as parlamenti választás előtt lesz még köztársaságielnök-választás is, és – mint azt a Figyelő januárban írta – nem zárható ki olyan forgatókönyv sem, hogy Orbán Viktor mérlegeli, hogy a Sándor-palotába költözzön-e.
Ilyen fordulat esetén felvetődhet olyan kétharmados korrekció is, mellyel valamilyen formában erősíthetnék az elnöki jogkört anélkül, hogy a prezidenciális rendszer felé mozdulna el a parlamentáris berendezkedés. A kétharmad Orbán Viktort és a jobboldalt nem nyomasztja, hanem igazolja, az ellenfelet pedig politikailag demoralizálja, hiszen a baloldalon minimálprogram volt a kétharmad megakadályozása – értékelték a helyzetet lapunknak fideszesek. De felhívták a figyelmet, hogy Orbán Viktor a választás előtt a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában odáig ment: „építem a baloldalt is magába foglaló nemzeti közösséget”.
A miniszterelnök politikai krédójának a középpontjában ugyanis – saját elmondása szerint – a közösségépítés áll, a Fidesz radikális, rendszerváltó, kispárti közösségépítés után a nagy néppárti, jobboldali közösséget építette, kormányon pedig a nemzetegyesítési programot szeretné megvalósítani. A miniszterelnök mindazonáltal a baloldalról megdicsérte Mesterházy Attilát és Hiller Istvánt is a nemzeti kultúra dimenzióinak a vonatkozásában. Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója vasárnap tiszteletre méltónak ítélte, hogy Mester házy Attila kísérletet tett a baloldal megújítására, de nem tudta végigcsinálni. „Ideje lenne be is fejezni a munkát, de nem a régi, levitézlett politikusokkal” – mondta.
A választás utáni napokban volt olyan kormányközeli forrásunk, aki azt sem tartaná ördögtől valónak, ha a kétharmados többséggel a háta mögött Orbán Viktor bizonyos szimbolikus jelentőséggel is bíró pozíciókat baloldali, MSZP-s politikusoknak adna át, például Hiller István lehetne az újjáalakuló parlament oktatási vagy kulturális bizottságának az elnöke vagy akár a Várkert Bazár kormánybiztosa.