Lehetséges-e a nemzetközi diplomáciában, az államok közötti viszonyban win-win állapot? Van-e olyan, hogy mindenki nyer? Most például az Irán és a vele tárgyaló hat hatalom tegnap hajnali megállapodását minősítették tragédiának többen, amint csak megkötötték azt. Egy izraeli miniszter mondta kedd reggel, hogy Teherán jogosultságot kapott gyilkosságra –„licence to kill” . Ilyen eddig csak James Bondnak volt. A kompromisszumok történelmi kényszerek hatására születnek. A tárgyalók olyan zsákutcákból akarnak kiszabadulni, ahová a maguk történelmi vétkei miatt keveredtek.
Irán még a sah uralkodása alatt kezdte atomprogramját. Ez a nemzeti, hatalmi presztízsépítés része volt, mindig is feltételezték mások, hogy Teherán atombombát akar. Utóbbi ezt tagadta, de ellene vallottak a titokban megkezdett urándúsítás, a katonai jellegű programok, a ENSZ-ellenőrök kitiltásai. Ahol indokolatlanul sok a titok, valószínű, hogy valami bűnös dolog készül... Az iráni iszlám rendszerről, amely regionális hatalmi pozícióra tört, amelynek elnöke Izrael elpusztítását hirdette meg, amely intenzív katonai rakétafejlesztésbe kezdett, miért ne gondolhatták volna e szándékot? Irán részese lett a térség titkos harcainak, elszenvedője az ellene folyó titkos háborúnak: kibertámadások bénították meg létesítményeit, tudósait merénylők ölték meg. A nyugati világ gazdasági, pénzügyi szankciói még nagyobb csapást mértek az országra.
Csakhogy eközben felborult a térség egyensúlya az „arab tavasznak” nevezett kaotikus folyamattal. Az iráni belső változások is jelezték: gyengült a rezsim támogatottsága. A regionális válság figyelmeztette a „Nyugatot”, hogy Irán nélkül nem lehet ott még látszatstabilitás sem. Az iráni rezsim viszont feltehetőleg tartott tőle: gazdasága és szövetségi rendszere összeroppan az embargók, szankciók és az olajárzuhanás súlya alatt. Ráadásul az olajban gazdag, vele ellenséges szunnita hatalmak, plusz a terrorista „iszlám állam” is egyre veszélyesebbek rá. Időt kellett nyernie Iránnak, le kellett mondania a presztízselemekről, hogy fenntarthassa a rezsimet. Ez minden bizonnyal bonyolult belső alkuk során dőlt el.